12 alternatyw dla zwykłego malowania i rysowania

przez tublu

   Malowanie i rysowanie to nie tylko świetna zabawa, ale także kluczowy element w rozwoju dziecka. Wspomaga rozwój motoryczny, zdolności poznawcze, kreatywność oraz wyrażanie emocji. Aby wzbogacić artystyczne doświadczenia dzieci, warto czasem odejść od tradycyjnych metod. Dlatego przedstawiamy 12 alternatyw dla klasycznego rysowania i malowania, by zapewnić dzieciom nowe i ekscytujące sposoby wyrażania swojej kreatywności.

 

Jak zachęcić dziecko do zabaw plastycznych i rysowania?

Zanim jednak przejdziemy do alternatyw dla rysowania i malowania, mamy kilka podpowiedzi na zachęcenie dziecka do zabaw plastycznych: 

– stwórz przyjazną przestrzeń do tworzenia: zorganizuj miejsce, gdzie dziecko może swobodnie malować i rysować bez obawy o zabrudzenie.

zapewnij różnorodne materiały, by zachęcić dziecko do eksperymentowania: kredki, farby, markery, kolorowy papier, glina, piasek kinetyczny, masa plastyczna, stempelki.

– pochwal wysiłki, nie wyniki: chwal zaangażowanie i proces twórczy, a nie tylko końcowy efekt. Docenienie starań dziecka zwiększa jego pewność siebie i motywację do dalszego tworzenia.

– uczestnicz w tworzeniu: maluj i rysuj razem z dzieckiem, co będzie dla niego inspiracją i wsparciem.

– korzystaj z natury i zachęcaj do tworzenia na świeżym powietrzu, co może być inspirujące i relaksujące.

– wykorzystuj książki i opowiadania: ilustracje w książkach mogą być świetnym źródłem inspiracji do tworzenia własnych dzieł.

– stwórz domową galerię: wieszaj prace dziecka w domu, co pokaże mu, że jego sztuka jest ceniona i ważna.

– wprowadzaj nowe techniki i materiały, takie jak malowanie na płótnie, rysowanie węglem czy tworzenie kolaży. Nowe wyzwania pobudzają ciekawość i kreatywność.

– bądź cierpliwy i wyrozumiały: nie zmuszaj dziecka do tworzenia, ale zachęcaj i bądź wyrozumiały wobec jego tempa i stylu pracy.

 

12 alternatyw dla zwykłego malowania i rysowania.

1. Malowanie palcami.

Malowanie palcami to fantastyczna zabawa dla najmłodszych artystów. Wykorzystując nietoksyczne farby, dzieci mogą tworzyć kolorowe dzieła sztuki bez użycia pędzli czy ołówków. Ta metoda pozwala na rozwijanie zmysłu dotyku i koordynacji ruchowej, a także daje mnóstwo radości z samego procesu tworzenia. Jest to również świetny sposób na wspólne spędzanie czasu z rodzicami, którzy mogą dołączyć do zabawy i pomóc w tworzeniu kolorowych arcydzieł.

 

 

2. Kolorowanki wodne.

Kolorowanki wodne to innowacyjne rozwiązanie, które łączy tradycyjne kolorowanie z magią wody. Dzieci używają specjalnych pędzelków napełnionych wodą, aby odkrywać ukryte obrazki na stronach kolorowanek. Bez potrzeby używania farb czy pisaków, kolorowanki wodne są czyste i łatwe w użyciu, co czyni je idealnym wyborem na podróże lub zabawę w domu. Ta metoda pomaga rozwijać precyzję i koncentrację u dzieci, jednocześnie dostarczając im wiele radości z odkrywania kolorowych ilustracji. W Tublu czekają te od Apli Kids, Floss&Rock, OMY, Djeco, czy Melissa&Doug.

 

 

3. Rysowanie po tablecie.

Współczesna technologia oferuje wiele aplikacji i urządzeń do rysowania, które zamieniają tablet w cyfrowe płótno. Dzieci mogą korzystać z rysików, aby tworzyć wirtualne dzieła sztuki. Ta forma rysowania rozwija umiejętności cyfrowe oraz kreatywność, a także umożliwia dzieciom eksperymentowanie z różnymi stylami i technikami bez potrzeby kupowania tradycyjnych materiałów artystycznych.

 

4. Tworzenie mozaik.

Tworzenie mozaik to zajęcie, które pozwala dzieciom na układanie kolorowych kawałków papieru, szkła lub kamyków w piękne wzory. Mozaiki rozwijają zdolności manualne i cierpliwość, a także uczą planowania i przestrzennego myślenia. W Tublu dostępne są zestawy do tworzenia mozaik, które zawierają wszystkie niezbędne materiały, dzięki czemu dzieci mogą od razu przystąpić do zabawy. Już teraz dostępne są te najlepszych producentów: Apli Kids, Janod, Djeco, Naptune Mosaic.

 

5. Rysowanie na piasku, soli, masach plastycznych.

Rysowanie na piasku lub soli to sensoryczna zabawa, która pozwala dzieciom tworzyć wzory i obrazki za pomocą palców lub specjalnych narzędzi. Tego typu aktywność rozwija zmysł dotyku i koordynację ruchową, a także uspokaja i relaksuje. Piasek i sól można łatwo przesypywać i formować, co daje nieskończone możliwości twórcze.

 

6. Malowanie na tkaninach.

Malowanie na tkaninach za pomocą specjalnych pisaków to świetny sposób na personalizację ubrań, torebek czy poduszek. Dzieci mogą tworzyć swoje unikalne projekty, które będą nosić lub używać na co dzień. Pisaki do tkanin są łatwe w użyciu i bezpieczne, a po utrwaleniu rysunków przez prasowanie, wzory stają się trwałe i odporne na pranie.

 

7. Stempelki.

Stempelki to zabawny sposób na tworzenie powtarzających się wzorów i obrazków. W Tublu dostępne są różnorodne zestawy stempli takich marek jak Apli Kids, Djeco, czy The Purple Cow. Ta technika rozwija wyobraźnię i zdolności manualne, a także pozwala dzieciom na tworzenie własnych kart okolicznościowych, plakatów czy dekoracji.

 

8. Tworzenie kolaży.

Tworzenie kolaży to kreatywna zabawa, która polega na komponowaniu obrazków z różnych materiałów, takich jak kolorowe papiery, wycinki z gazet, tkaniny czy brokat. Dzieci mogą tworzyć unikalne kompozycje, rozwijając swoje zdolności artystyczne i wyobraźnię.

 

9. Malowanie techniką Aquarellum.

Technika Aquarellum to malowanie za pomocą specjalnych farb wodnych, które rozprzestrzeniają się jedynie na wyznaczonych obszarach, tworząc piękne, wielokolorowe efekty. Zestawy Aquarellum od SentoSphere dostępne na Tublu zawierają wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia przygody z tą techniką. Ta metoda malowania jest idealna dla dzieci, które chcą eksperymentować z kolorami i cieniowaniem.

 

10. Układanki magnetyczne.

Układanki magnetyczne pozwalają na tworzenie obrazków za pomocą magnetycznych elementów. W Tublu znajdziesz te od Janod, Apli Kids, Djeco, czy Scratch. Zawierają różnorodne motywy, które dzieci mogą dowolnie układać na magnetycznych tablicach. Tego typu aktywność rozwija wyobraźnię przestrzenną i zdolności manualne, a także jest świetnym sposobem na naukę poprzez zabawę.

 

11. Rysowanie kredą.

Rysowanie kredą to klasyczna zabawa, która może odbywać się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Kredy w różnych kolorach pozwalają dzieciom na tworzenie wielobarwnych rysunków na chodnikach, tablicach czy kartonach. Ta forma rysowania rozwija zdolności manualne i kreatywność, a także zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

W Tublu oprócz tych tradycyjnych kred można znaleźć także te w sprayu.

 

12. Wydrapywanki.

Wydrapywanki to unikalna technika artystyczna, polegająca na wydrapywaniu wzorów na specjalnych kartkach pokrytych kolorową warstwą. Podczas wydrapywania, spod czarnej powierzchni ukazują się barwne tła, tworząc efektowne obrazki. Zestawy wydrapywanek dostępne na Tublu zawierają wszystkie niezbędne narzędzia i instrukcje, dzięki czemu dzieci mogą od razu przystąpić do twórczej zabawy.

 

 

Wszystkie te alternatywne formy malowania i rysowania nie tylko rozwijają umiejętności artystyczne dzieci, ale również dostarczają im mnóstwo radości i satysfakcji z tworzenia. A dzięki naszym pomysłom i wskazówkom, Twoje dziecko z pewnością odkryje radość tworzenia i rozwijania swoich zdolności artystycznych. Zachęcam do odwiedzenia sklepu Tublu i wypróbowania różnorodnych produktów plastycznych, które wspierają kreatywność najmłodszych.

0 komentarz
0

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz