15 pomysłów na zabawy z dzieckiem na świeżym powietrzu: w ogrodzie, parku, na placu zabaw.

przez tublu

Zabawy na świeżym powietrzu nie tylko dostarczają dzieciom radości i zabawy, ale także są kluczowe dla ich rozwoju fizycznego, społecznego i emocjonalnego. Oto 15 pomysłów na zabawy z dzieckiem na zewnątrz, które nie tylko zapewnią mnóstwo frajdy, ale także pomogą w rozwoju różnych umiejętności.


1. Zabawa w chowanego.

Zabawa w chowanego to jedna z najbardziej popularnych i uniwersalnych form zabawy na świeżym powietrzu. Gra polega na tym, że jedno z dzieci liczy do pewnej liczby, podczas gdy pozostałe dzieci się chowają. Po odliczeniu dziecko szuka innych uczestników zabawy, starając się ich odnaleźć bezpośrednio lub korzystając ze wskazówek.
Zabawa w chowanego może odbywać się na różnorodnych terenach, takich jak podwórko, plac zabaw czy park. Można również ustalić zasady gry, na przykład zakazując ukrywania się w niebezpiecznych miejscach.
Zabawa w chowanego rozwija umiejętność skupienia uwagi, orientacji przestrzennej oraz refleksu u dzieci.2. Podchody.

W czasie zabawy w podchody jedno z dzieci zostaje wyznaczone na poszukiwacza, który liczy do określonej liczby, podczas gdy pozostałe dzieci się chowają. Po odliczeniu poszukiwacz musi odnaleźć ukrytych uczestników gry, korzystając z podpowiedzi lub wskazówek.
Podczas organizacji podchodów warto wybrać obszar, który oferuje różnorodne miejsca do ukrycia się, takie jak park, las lub ogród. Można także przygotować mapę lub wskazówki, które pomogą poszukiwaczowi odnaleźć ukrytych graczy.
Gra w podchody rozwija umiejętność współpracy, logicznego myślenia oraz orientacji przestrzennej u dzieci. Co więcej, uczestnictwo w podchodach kształtuje zdolność do rozwiązywania problemów.


3. Poszukiwanie skarbów.

Poszukiwanie skarbów to ekscytująca i motywująca zabawa, która angażuje dzieci w poszukiwanie ukrytych przedmiotów lub skarbów na określonym obszarze. Dzieci mogą otrzymać mapę lub wskazówki, które pomogą im odnaleźć ukryte skarby.
Przy organizacji poszukiwań skarbów warto wybrać różnorodne miejsca, takie jak ogród, park, las czy plaża. Można ukryć różnorodne przedmioty, na przykład kolorowe kamienie, monety lub skrzynie z niespodziankami.
Poszukiwanie skarbów rozwija umiejętność rozwiązywania problemów, spostrzegawczość oraz koncentrację u dzieci.


4. Berek.

Berek to dynamiczna gra, angażująca dzieci do aktywnej zabawy na świeżym powietrzu. Jedno z dzieci jest wyznaczone na berka, a pozostałe starają się unikać jego dotknięcia, uciekając i przemykając między przeszkodami.
Zabawa w berka może odbywać się na różnych terenach, takich jak plac zabaw, boisko czy ogrodzone podwórko. Gra w berka rozwija umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, refleks oraz koordynację ruchową.


5. Malowanie kredą.

Malowanie kredą to kreatywna forma zabawy, która pozwala dzieciom wyrazić swoją wyobraźnię i kreatywność poprzez rysowanie na chodniku, podwórku lub płocie. Dzieci mogą malować różnorodne obrazy, wzory czy kształty za pomocą kolorowych kredek na dowolnej powierzchni, która nadaje się do malowania. Można też zagrać w kalambury i zgadywać, co kreda namalowała druga osoba.
Malowanie kredą rozwija zdolności artystyczne, kreatywność oraz wyobraźnię dzieci. Ponadto, poprzez rysowanie i malowanie dzieci uczą się wyrażania swoich emocji i myśli w sposób twórczy i niekonwencjonalny.
Sprawdź dostępne w naszym sklepie kredy.

 

 


6. Puszczanie latawca, szybowca, samolotu z papieru.

Wietrzna pogoda rewelacyjnie sprawdzi się do puszczania latawców, szybowców, czy samolocików z papieru! Dzieci mogą budować własne latawce, szybowce lub samoloty z papieru, a następnie puszczać je w powietrze na polu, plaży lub w parku. 
To świetny sposób na rozwijanie zdolności manualnych, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zrozumienie podstaw fizyki.

Można tez z korzystać z tych pięknych, kolorowych latawców oraz szybowców, dostępnych w naszym Tublu.

 

 


7. Skakanie w gumę, na skakance.

Skakanie w gumę lub na skakance to tradycyjna forma zabawy, która nie tylko dostarcza dzieciom radości, ale także rozwija ich wytrzymałość i koordynację ruchową. Dzieci mogą używać zwykłej gumy do skakania lub specjalnej skakanki. Mogą też rywalizować w różnych konkurencjach, takich jak skakanie pojedyncze, podwójne lub w rytm piosenek.
Skakanie w gumę lub na skakance rozwija wytrzymałość fizyczną, koordynację ruchową oraz zdolność koncentracji u dzieci. Ponadto, jest doskonałym sposobem na spalanie nadmiaru energii i utrzymanie zdrowego stylu życia.


8. Puszczanie baniek mydlanych.

Do puszczania baniek można użyć specjalnego płynu do baniek mydlanych lub przygotować własny domowy płyn. Dzieci mogą także eksperymentować z różnymi kształtami baniek i technikami ich puszczania. Puszczanie baniek mydlanych rozwija koordynację ruchową, umiejętność koncentracji oraz wyobraźnię u dzieci. Ponadto, jest doskonałym sposobem na relaksację i stymulowanie zmysłów.

 

 


9. Zabawa w piaskownicy.

Zabawa w piaskownicy to nie tylko doskonała rozrywka, ale także świetna okazja do rozwijania kreatywności i zdolności manualnych u dzieci. Bawiąc się w piasku, dzieci mogą budować zamki, tunele, czy też tworzyć różnorodne kształty i konstrukcje. W piaskownicy można wykorzystać różne narzędzia, takie jak łopatki, wiaderka, foremki do piasku, aby jeszcze bardziej rozbudować kreatywność dzieci i zachęcić je do tworzenia różnorodnych dzieł sztuki.
Zabawa w piaskownicy rozwija umiejętność współpracy, kreatywność, wyobraźnię przestrzenną oraz zdolności manualne u dzieci. 

Sprawdź dostępne w naszym sklepie wytrzymałe, praktyczne i poręczne zabawki do piasku.

 

 


10. Gry zręcznościowe.

Gry zręcznościowe to doskonały sposób na rozwijanie precyzji i zwinności u dzieci. Poprzez różnorodne zadania i wyzwania, dzieci mają okazję doskonalić swoje umiejętności manualne i koordynację ruchową. Można organizować różne konkurencje i zawody, takie jak rzucanie piłką do celu, łapanie woreczków, czy przebijanie balonów. Można także tworzyć własne gry zręcznościowe, dopasowane do wieku i umiejętności dzieci.
Gry zręcznościowe rozwijają u dzieci precyzję, zwinność, refleks oraz umiejętność koncentracji. Ponadto, uczestnictwo w takich zabawach promuje zdrowy styl życia poprzez aktywność fizyczną i współzawodnictwo.
W naszym Tublu znajdziesz sporo gotowych zestawów i gier zręcznościowych, które rewelacyjnie sprawdzą się w czasie zabawy na świeżym powietrzu.

 


11. Obserwacja przyrody.

Obserwacja przyrody z lupami lub lornetkami to doskonały sposób na odkrywanie otaczającego nas świata i uczenie się o różnorodności życia roślinnego i zwierzęcego. Można wybrać się na spacer po lesie, parku lub polu i obserwować różne gatunki ptaków, owadów czy roślin. Można także organizować specjalne wyprawy przyrodnicze, podczas których dzieci będą mogły zbierać próbki i robić notatki.
Obserwacja przyrody rozwija u dzieci ciekawość, spostrzegawczość oraz poszanowanie dla środowiska naturalnego.

 


12. Ogrodowa kuchnia.

Ogrodowa kuchnia to kreatywna zabawa, która zachęca dzieci do eksperymentowania z różnymi materiałami i tworzenia swoich własnych „potraw” na świeżym powietrzu. Można wykorzystać różne naturalne materiały, takie jak liście, gałązki, kamienie czy kwiaty, aby stworzyć „potrawy” i „desery”. Można także przygotować specjalny kącik kuchenny na świeżym powietrzu, wyposażony w kuchenkę, garnki i patelnie z materiałów naturalnych.
Ogrodowa kuchnia rozwija kreatywność, wyobraźnię oraz umiejętności manualne u dzieci.


13. Gra w piłkę.

Gra w piłkę to klasyczna zabawa na świeżym powietrzu, która rozwija umiejętności sportowe i współpracy w zespole. Możecie grać w piłkę nożną, siatkową, zbijaka, czy po prostu podawać ją do siebie. Gra w piłkę rozwija umiejętności motoryczne, koordynację ruchową, a także buduje umiejętności pracy zespołowej i fair play.

 


14. Robienie zdjęć dziecięcymi aparatami fotograficznymi.

Robienie zdjęć, nawet dziecięcym aparatem fotograficznym to nie tylko zabawa, ale także sposób na rozwijanie wyobraźni i spostrzegawczości u dzieci. Dzieci mogą eksperymentować z różnymi ujęciami i perspektywami, odkrywając piękno otaczającego świata. Można wybrać się na spacer po parku, lesie lub plaży, dając dzieciom swobodę eksplorowania i fotografowania otaczających ich widoków i zjawisk. Można także zorganizować specjalne wyprawy fotograficzne, podczas których dzieci będą miały okazję robić zdjęcia na określony temat lub z użyciem określonych technik.
Robienie zdjęć dziecięcymi aparatami rozwija umiejętność obserwacji, kreatywność oraz zdolność do wyrażania siebie poprzez sztukę. Ponadto, to doskonała okazja do budowania pewności siebie i rozwijania pasji do fotografii już od najmłodszych lat.

W Tublu znajdziesz rewelacyjne aparaty Hoppstar przeznaczone dla dzieci już od 3 roku życia – lekkie, wytrzymałe i łatwe w obsłudze na pewno pomogą w łapaniu najpiękniejszych rodzinnych chwil.

 


15. Kino plenerowe.

Kino plenerowe to niezwykła i przyjemna forma spędzania wieczoru na świeżym powietrzu. Dzieci mogą cieszyć się ulubionymi filmami pod otwartym niebem, tworząc niezapomniane wspomnienia. Można wybrać odpowiednie miejsce na podwórku, w ogrodzie lub na działce, gdzie można ustawić projektor i ekran na zewnątrz. Niezbędne będą również wygodne krzesła, kocyki i przekąski.
Kino plenerowe nie tylko zapewnia rozrywkę i relaks, ale także promuje rodzinne więzi i rozwija kreatywność poprzez oglądanie różnorodnych filmów i dyskusje na ich temat.

My polecamy także wieczorną zabawę z latarkami i projektorami – można po zmroku wyświetlać na ścianie domu obrazy i snuć ciekawe, niezwykłe historie.

 


Zabawy na świeżym powietrzu nie tylko dostarczają dzieciom niezapomnianych chwil radości, ale także wpływają pozytywnie na ich rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny. Od prostych gier w podchody po kreatywne aktywności takie jak robienie zdjęć, każda z tych zabaw ma swoje unikalne korzyści i pozwala dzieciom odkrywać świat w sposób aktywny i twórczy.
Poprzez zabawy na świeżym powietrzu dzieci uczą się współpracy, rozwijają swoje zdolności motoryczne, kreatywność oraz umiejętności społeczne. Ponadto, kontakt z naturą podczas obserwacji przyrody czy prac w ogrodzie rozwija u dzieci szacunek i troskę o środowisko naturalne.
Zachęćmy więc nasze dzieci do spędzania jak najwięcej czasu na zewnątrz, bawiąc się i odkrywając świat w naturalny i ekscytujący sposób.

0 komentarz
0

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz