7 pomysłów na wspólne zabawy sensoryczne z dzieckiem

przez tublu

 

Jak bawić się z dzieckiem, żeby rozwijać jego zmysły, motorykę dużą i małą, a przy okazji zapewnić mu mnóstwo radości? Sprawdź we wpisie pomysły na zabawy sensoryczne!

Zabawy sensoryczne to jeden z najlepszych pomysłów na czas spędzony z dzieckiem. Wiążą się z dziesiątkami różnych korzyści, a wcale nie wymagają wielkich przygotowań. Jak się bawić, żeby rozwijać zmysły malucha? Zerknij do naszego wpisu, bo przygotowaliśmy dla Ciebie aż 7 ciekawych propozycji. 

 

Czym są zabawy sensoryczne i jaki korzyści dają?

Zabawa sensoryczna to ciekawy, kreatywny, a przede wszystkim rozwijający sposób spędzania czasu z dzieckiem. Ukierunkowane są na tego rodzaju aktywności, które stymulują zmysły – te same, które w każdej sekundzie przekazują do mózgu tysiące informacji i których odpowiednia praca zapewnia prawidłowe kształtowanie się funkcji poznawczych i społecznych. System sensoryczny, który zaczyna rozwijać się już w wodach płodowych, jest niezbędny do koordynowania motoryki małej (chwytanie, trzymanie przedmiotów w paluszkach), motoryki dużej (przemieszczanie się, utrzymywanie ciała w pionie) czy po prostu do komunikacji.

Właściwa integracja sensoryczna to prawidłowe działanie wszystkich zmysłów, w tym równowagi, słuchu, węchu czy dotyku. W ich kształtowaniu mają pomóc właśnie zabawy sensoryczne. Mogą to być proste aktywności – ważne, żeby stymulowały zmysły kontrolowaną i bezpieczną dla dziecka ilością bodźców. Możesz wykorzystać w tym celu specjalne zabawki sensoryczne albo postawić na własną kreatywność, Zastanawiasz się, jaką formę mogą przybrać gry sensoryczne? Oto nasze pomysły.

 

 

1. “Czytanie” książeczek aktywizujących

Specjalnie zaprojektowane książeczki aktywizujące, które znajdziesz w naszym sklepie, to rodzaj zabawki, która już od urodzenia będzie wspierać integrację sensoryczną dziecka i stymulować jego zmysły. Składają się ze specjalnych elementów, które mają zachęcać do dotykania paluszkami, szeleszczenia, przyglądania się różnego rodzaju powierzchniom (puszyste, błyszczące i śliskie, perforowane itd). Wiele tego typu książeczek wyposażonych jest w dodatkowy gryzak. Jeśli szukasz zabawki dla niemowląt, która sprawdzi się w kontekście rozwijania systemu sensorycznego, warto postawić właśnie na książeczki sensoryczne.

Miękkie książeczki dla niemowlaków i sensoryczna zabawa dla najmłodszych.2. Szalone zabawy plastyczne

Nieco starsze dzieci można zachęcić do rozwijających zmysły zabaw plastyczno-manualnych. Ale w tym przypadku nie chodzi o naukę trzymania flamastra w dłoni lub o wypełnienie kolorowanki zgodnie z wyznaczonymi liniami. Pozwól dziecku na niczym nieskrępowaną aktywność. Przygotujcie duży brystol lub arkusz szarego papieru i stwórzcie wspólnie obrazek na wszelkie możliwe sposoby: za pomocą specjalnych kredek w formie kamyczków, malując paluszkami zamoczonymi w farbie, rozcierając suche pastele, stemplując… Sam motyw przewodni arcydzieła nie ma znaczenia, ale warto wymyślić atrakcyjny dla malucha pomysł. Istotne jest też zastosowanie bezpiecznych materiałów plastycznych, które znajdziesz w naszym dzialezabawki dla 2-latków”.

 

3. Zabawy w piasku 

Dotykanie powierzchni, kopanie w piasku, zaburzanie w nim rączek – to też znakomity sposób na stymulowanie zmysłów. Wykorzystaj to podczas wizyty na plaży czy placu zabaw (o ile masz pewność, że piaskownica jest bezpieczna i czysta). Możesz np. zakopać na odpowiedniej wysokości samochodziki i zachęcić malucha do ich szukania lub nauczyć pociechę robienia babek z mokrego piasku. 

 

4. Zgadywanki sensoryczne 

W tej zabawie możesz wykorzystać gotowe pudełka sensoryczne, dostępne w sklepach z zabawkami, ale równie dobrze możesz wykonać je samodzielnie. Weź odpowiednio duże pudełko kartonowe lub plastikowe (w przypadku przezroczystego oklej ścianki), zrób w nim dwa otwory, przez które maluch będzie mógł włożyć dłonie. Do środka włóż elementy o różnej fakturze, wielkości i wadze: kawałki folii bąbelkowej i filcu, groch, gąbkę, drobne zabawki, popcorn, makaron itd. Cała rozrywka polega na tym, żeby dziecko zgadywało, co trzyma w danej chwili w dłoni i jaki ma kształt.

 

5. Tor sensoryczny

Zabawki dla 3-latków, które rozwijają system sensoryczny? W tym wieku warto wprowadzić gadżety, które pozwolą rozwijać motorykę dużą, przy okazji wyczulając zmysły. Mogą to być specjalne maty do chodzenia boso czy dyski z kolcami do balansowania. Możesz taką zabawę przygotować samodzielnie, na przykład tworząc w ogrodzie specjalną ścieżkę wysypaną materiałami o różnej fakturze (piasek suchy i mokry, igliwie, kamyczki, mech). W domu wykorzystać płytkie pudełka lub specjalne materiały.

 

 

6. Masy plastyczne

Idealnym pomysłem na zabawę sensoryczną z dzieckiem będzie też układanie kształtów z plasteliny czy innych mas plastycznych, na przykład solnej, mydlanej czy piaskowej. Efektem może być zarówno samo łączenie faktur i kolorów, ale też konkretny przedmiot, na przykład własnoręcznie wymodelowana z modeliny miseczka na drobiazgi.

 

7. Domowa ciastolina

Wystarczy połączyć 2 szklanki mąki, szklankę soli, 2 łyżki oleju roślinnego, 2 płaskie łyżki proszku do pieczenia i 1,5 szklanki gorącej wody, barwniki w dowolnych kolorach i naturalne aromaty, żeby stworzyć domową ciastolinę. Dziecko może ją dowolnie wykorzystać, na przykład tworząc ciasteczka i torciki (naturalnie nie służące do jedzenia, tylko zachwycania wzroku i trenowania zmysłu dotyku).

 

Jak widzisz, niewiele trzeba, żeby zapewnić dziecku stymulację zmysłów. Potrzebujesz więcej inspiracji? Zajrzyj do naszego sklepu po wybór zabawek sensorycznych dla dzieci w różnym wieku, takie jak przeciągańce czy puzzle z elementami zapachowymi.

 
0 komentarz
0

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz