Aktywności na deszczowe dni z dzieckiem – pomysły na zabawy w domu

przez tublu

   Jesień to magiczna pora roku, ale nie zawsze zachęca do zabaw na świeżym powietrzu. Deszczowe dni mogą być doskonałą okazją do twórczej i ekscytującej zabawy w domu. Zapomnijcie o nudzie i przygotujcie się na kreatywny czas z dzieckiem. O pomysłach na jesień z dzieckiem pisaliśmy już we wpisie 25 pomysłów na jesień z dzieckiem. A teraz dorzucamy  kilka kolejnych podpowiedzi na jesienną rozrywkę w deszczowe dni bez wychodzenia z domu.

 

1. Tworzenie małych dzieł sztuki.

Deszczowy dzień to doskonały moment, aby rozwinąć artystyczne skrzydła. To świetny sposób na wyrażenie swojej kreatywności i rozwijanie umiejętności manualnych. Przygotujcie farby, kredki, kolorowe papierki, klej, nożyczki i stwórzcie własne dzieła sztuki. Dzieci mogą malować obrazy, tworzyć kolaże, lepić z plasteliny czy masy plastycznej. Możecie skorzystać także z gotowych zestawów artystycznych, w których znajduje się wszystko, co niezbędne do stworzenia dzieła daną techniką.
A może zabawa w odrysowywanie? Na podłodze ułóżcie duże arkusze papieru, kładźcie się na nich w dowolnych pozach, odrysowujcie się nawzajem, a później całość pokolorujcie.
Bardzo fajnym pomysłem jest również malowanie po szybie – można w ten sposób nadać kolorów nawet najbardziej pochmurnym i deszczowym dniom. Wystarczą dostępne u nas Farby do malowania po szkle od Apli Kids. W zestawie znajdziecie 6 wydajnych, łatwo zmywalnych farbek w sztyfcie. Można nimi malować np. po szybach, lustrach .

 

 

2. Kino domowe – co powiecie na seans filmowy w salonie?

Zorganizujcie seans filmowy w domowym zaciszu. Wybierzcie ulubiony film, przygotujcie popcorn i napoje, a następnie zamknijcie się w ciepłym i przytulnym salonie. To doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu i oglądanie ulubionych filmów, czy bajek. W jesienne wieczory, kiedy szybko zapada zmrok bardzo fajnie sprawdzają się także wszelkiego rodzaju projektory i latarki, z którymi można wyświetlać na ścianie niesamowite historie. I za każdym razem mogą brzmieć zupełnie inaczej – tutaj ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Takie wspólne wyświetlanie i opowiadanie bajek pozwoli maluchom wyciszyć się przed snem.

 

 

 

3. Zagadki i łamigłówki dla całej rodziny.

Deszczowe dni mogą być doskonałą okazją do rozwiązania zagadek i łamigłówek. Możecie wspólnie rozwiązywać krzyżówki, układać puzzle, czy nawet grać w gry planszowe, które rozwijają logiczne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów. A może zabawa w zgadywanie z rysowaniem, albo Kim Jestem? Gwarantujemy, że przy takich rodzinnych rozgrywkach będzie mnóstwo śmiechu i zabawy. Wspólne granie to też dla naszego dziecka cenna lekcja przestrzegania zasad fair play oraz nauka wygrywania i przegrywania.

 

 

4. Szukanie skarbów.

Szukanie skarbów to jedna z ulubionych zabaw wielu dzieci – jej zorganizowanie nie wymaga dużego wysiłku, a potrafi zająć na długi czas. Ukryjcie w domu kilka drobnych przedmiotów lub smakołyków i pozostawiajcie w różnych miejscach wskazówki jak je odnaleźć. Możecie także przygotować mapę skarbów, na której zaznaczycie pochowane przedmioty. To doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni i logicznego myślenia.

pomysł na zabawę z dzieckiem w domu - szukanie skarbów.

 

5. Czytanie książek.

Książki to źródło niekończącej się przygody i wiedzy. Wspólne czytanie to nie tylko świetny sposób na spędzenie czasu, ale również rozwijanie umiejętności czytania i rozbudzanie wyobraźni. Wybierzcie kilka interesujących książek i przygotujcie przytulne miejsce do czytania w domu. I wcale nie musi to być kanapa, czy łóżko w pokoju dziecięcym. Może sprawdzi się do tego miejsce pod schodami, które z kilkoma poduszkami i lampką zamieni się w ukrytą bazę? A może namiot zrobiony z krzeseł i koca?

 

 

 

6. Gotowanie razem, czyli pyszna, kulinarna przygoda.

Włączcie dzieci do przygotowywania posiłków. Wspólne gotowanie to nie tylko zabawa, ale również nauka podstawowych umiejętności kulinarnych. Przygotujcie prosty przepis na ciasto, pizzę lub ciasteczka i razem cieszcie się smakiem własnych wypieków. Pozwólcie dziecku aktywnie uczestniczyć w gotowaniu i pieczeniu – nawet kosztem większego bałaganu. A gdy skończycie przygotowywać posiłek, możecie także razem posprzątać w kuchni, łącząc przyjemne z pożytecznym.

 

 

7. Zabawy teatralne i wcielanie się w różne role.

Zorganizujcie mini teatrzyki w domu. Dzieci mogą wymyślać własne historie, ubierać się w kostiumy i odgrywać różne role. To doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni i umiejętności interpersonalnych. To też sposób na oswajanie trudnych tematów – wplatajcie różne emocje i problemy, które mogą pojawić się w życiu dziecka w przedstawienie. I pokazujcie jak można sobie z nimi poradzić – to doskonały sposób na połączenie zabawy z nauką.

 

 

    Deszczowe dni nie muszą być nudne! To doskonała okazja do spędzenia czasu z dziećmi, rozwijania umiejętności i twórczej zabawy w domu. Pomysły, które przedstawiliśmy, pozwalają na pełne korzystanie z czasu spędzanego wewnątrz, a jednocześnie dostarczają mnóstwo radości i satysfakcji zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Niech deszczowe dni staną się okazją do twórczego odkrywania świata w ciepłym i przytulnym domu.

0 komentarz
0

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz