Cyfrowa higiena i pomysły na zabawy z dala od ekranów dla kilkulatków.

przez tublu

  Życie 7, 8, 9-latka w dzisiejszych czasach jest nieodłącznie związane z technologią cyfrową – mają z nią do czynienia nie tylko w domu, ale także w szkole. Z komputerami, smartfonami, tabletami i dostępem do Internetu stają się cyfrowymi mieszkańcami świata.  Jednak korzystanie z technologii wymaga pewnych zasad i zachowań, które zapewnią bezpieczeństwo, prywatność i zdrowy rozwój dzieci.

Dzieci w wieku 7-8 lat zaczynają eksplorować Internet, odkrywać gry komputerowe i korzystać z tabletów. Dlatego tak istotne jest, aby wprowadzić zasady higieny cyfrowej i dobre praktyki korzystania z Internetu od najwcześniejszych lat. W tym wpisie przyjrzymy się podstawowym zasadom bezpieczeństwa. Podzielimy się też z Tobą pomysłami na aktywne i twórcze formy spędzania czasu z daleka od ekranów smartfonów, tabletów i telewizorów.

Ustalcie zasady

Protip – jest wiele aplikacji, które pomagają rodzicom w dbaniu o bezpieczeństwo dziecka w sieci oraz jego higienę cyfrową. My korzystamy m.in. z FamilyLink, która jest darmową aplikacją, dającą wiele możliwości zarządzania czasem w sieci.

1. Rozmawiaj o bezpieczeństwie internetowym.

Pierwszą i najważniejszą zasadą higieny cyfrowej jest rozmowa z dzieckiem na temat bezpieczeństwa w Internecie. Dzieci muszą rozumieć, że w sieci są różne zagrożenia, takie jak nieodpowiednie treści, oszustwa czy kontakt z nieznajomymi. Naucz dziecko, jak reagować w przypadku otrzymania nieodpowiednich wiadomości lub prób kontaktu ze strony obcych osób. Ważne jest również, aby wytłumaczyć dziecku, że nie może udostępniać informacji osobistych w sieci – takich jak nazwisko, nr telefonu, miejsce zamieszkania, czy adres szkoły, do której chodzi.

2. Zwróć uwagę na różnice między prawdziwym a wirtualnym światem.

Zanim dziecko zanurzy się w świecie online, ważne jest, aby zrozumiało, że to, co widzi na ekranie, może różnić się od rzeczywistości. Przypomnij mu, że nie wszystko, co widzi w Internecie, jest prawdziwe, i zachęć do myślenia krytycznego o treściach online.

3. Ustal limit czasu przed ekranem.

Zbyt dużo czasu spędzonego przed ekranem może wpłynąć negatywnie na zdrowie i rozwój dziecka. Ustal limit czasu, jaki dziecko może spędzać przed komputerem, smartfonem czy tabletem. To pomoże w zachowaniu równowagi między czasem online a offline oraz w uniknięciu problemów związanych z nadmiernym korzystaniem z technologii.

4. Wspólnie przeglądajcie treści online.

Regularnie przeglądaj z dzieckiem, jakie treści ogląda lub czyta online. To pozwoli Ci na monitorowanie, czy nie trafia na nieodpowiednie treści. Wspólne oglądanie filmów czy czytanie artykułów może być również okazją do budowania więzi rodzinnych.

5. Ucz o prywatności online.

Dzieci powinny wiedzieć, jak chronić swoją prywatność w Internecie. Naucz je, że nie powinny udostępniać swoich danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, adres, numer telefonu czy hasła, osobom, których nie znają lub którym nie można zaufać.

6. Ucz o cyberprzemocy, empatii online i konsekwencjach działań w sieci.

Każde dziecko powinny rozumieć, że nieodpowiednie zachowanie w Internecie, takie jak cyberprzemoc czy zastraszanie, jest nieakceptowalne. Naucz je empatii i szacunku wobec innych w sieci. Dziecko powinno wiedzieć, że należy się zgłosić, jeśli stanie się ofiarą cyberprzemocy lub zobaczy, że ktoś inny jest zastraszany. Uświadom dziecko, że jego działanie w Internecie ma konsekwencje. Naucz je, że to, co umieszczają online (np. komentarze, zdjęcia), może pozostać w sieci na zawsze.

7. Włącz filtr rodzicielski.

Włącz filtr rodzicielski na urządzeniach, które dziecko używa, aby blokować dostęp do nieodpowiednich treści online. To narzędzie może pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa.

8. Bądź Dobrym Przykładem.

Ostatecznie, najlepszym sposobem na nauczanie zasad higieny cyfrowej jest bycie dobrym przykładem. Dzieci uczą się przede wszystkim przez obserwację dorosłych. Dlatego dbaj o własne zachowanie online i offline, by promować pozytywne nawyki w Internecie. Nie możemy wymagać od dziecka, by nie używało urządzeń elektronicznych, jeśli nas samych ciągle widzi wpatrzonych w ekran smartfonu, tabletu, czy komputera. Dbając o higienę cyfrową dziecka, zadbajmy także o naszą własną.

 

 

Pomysły na zabawy i czas z dala od ekranów.

1. Gra w planszówki.

Gry planszowe to doskonały sposób na spędzenie czasu razem jako rodzina lub z przyjaciółmi. Wybierz gry odpowiednie do wieku i zainteresowań dziecka. Gry strategiczne, logiczne mogą przynieść wiele radości starszym dzieciom, a przy okazji rozwijać ich zdolności myślenia strategicznego.
O grach planszowych pisaliśmy już m.in. w tym wpisie: 10 propozycji gier i planszówek, które urozmaicą jesienne wieczory. 

 

 

2. Budowanie i konstruowanie.

Dla dzieci w wieku 7-8 lat, które uwielbiają budować świetnie sprawdzą się nie tylko klocki, ale wszelkiego rodzaju zestawy konstruktorskie. To nie tylko rozwija kreatywność, ale również umiejętności manualne i zdolności inżynieryjne. My polecamy m.in.  zestawy konstrukcyjne Makedo, które dzięki specjalnym narzędziom czy złączkom pozwolą zamienić zwykły karton w dom, rakietę, maskę smoka.

Do budowania i konstruowania super sprawdzą się także magnetyczne klocki Connetix, klocki Marioinex, zestawy Trigonos, czy sety konstrukcyjne Connectors Terra Kids od Haba.

 

 

3. Kreatywne zabawy.

Daj swojemu dziecku możliwość wyrażenia siebie poprzez sztukę. Przygotuj farby, kredki, ołówki i papier, różnego rodzaju materiały do rękodzieła, lub gotowe zestawy plastyczne. Zachęcaj do tworzenia własnych dzieł sztuki lub robienia prezentów dla przyjaciół i rodziny. To doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni i zdolności manualnych.

 

 

4. Wspólne czytanie.

Czytanie to wspaniała forma rozrywki i nauki. Wybierajcie razem ciekawe książki, czytajcie je wspólnie i rozmawiajcie o historiach i bohaterach. A może zapiszecie się do biblioteki miejskiej? Wspólna wyprawa do niej, wyszukiwanie książek, a później ich czytanie pozwolą Wam ciekawie spędzić czas razem.

 

 

5. Zabawy na świeżym powietrzu.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest kluczowe dla zdrowego rozwoju dziecka. Zorganizuj rodzinne spacery, grę w piłkę, jazdę na rowerze, rolkach lub odkrywanie przyrody. To nie tylko pomaga utrzymać dzieci z dala od ekranów, ale również promuje aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia.

 

 

6. Kursy i zajęcia pozaszkolne.

Zapisz swoje dziecko na zajęcia pozaszkolne, które go zainteresują. Może to być kurs tańca, sztuk walki, teatru, nauki gry na instrumencie muzycznym lub koszykówka. To nie tylko rozwija pasje dziecka, ale także pomaga mu znaleźć alternatywną formę rozrywki.

7. Rodzinne wyjścia.

Zaplanuj rodzinne wyjście do teatru, muzeum, ZOO, parku rozrywki i innych atrakcji. To doskonały sposób na naukę i zabawę jednocześnie.

8. Wspólne gotowanie.

Gotowanie i pieczenie razem z dziećmi to doskonały sposób na spędzanie czasu razem i naukę podstawowych umiejętności kulinarnych. 

 

   Pamiętaj, że ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem wymaga czasu i cierpliwości. Dzieci potrzebują wsparcia i inspiracji od dorosłych, aby odkrywać nowe pasje i formy zabawy. Razem możecie stworzyć wspaniałe wspomnienia i rozwijać umiejętności, które przydadzą się dzieciom w przyszłości. A tworząc zasady higieny cyfrowej, zapewnisz bezpieczeństwo i nauczysz, jak korzystać z Internetu w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.

0 komentarz
0

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz