Dlaczego powinniśmy czytać książki dzieciom?

przez tublu

Na pewno znasz hasło akcji “cała Polska czyta dzieciom”. Czy zastanawiałeś się jednak, dlaczego w ogóle warto to robić? Jakie są plusy czytania dzieciom? W tym wpisie zastanowimy się wspólnie, dlaczego czytanie książek dzieciom to ważna aktywność i jakie zabawki edukacyjne, zachęcające do poznawania świata literatury, warto wybrać dla swojej pociechy.

Na początek zapraszamy Was na nasz kanał na You Tube, gdzie właśnie ruszył nasz cykl książkowy, w którym przybliżamy Wam najciekawsze propozycje dla dzieci w różnym wieku. 

https://www.youtube.com/watch?v=MJDDRMoQ0Cs

 

 

 

Czytanie książek dzieciom – jedna z najważniejszych aktywności każdego rodzica!

Czytanie książek dzieciom to bez wątpienia aktywność, na jaką powinni postawić wszyscy rodzice – nawet Ci najbardziej zabiegani i przekonani, że ich pociechy znakomicie dają sobie radę same, kiedy bawią się czy poznają literki w pojedynkę. Wspólne chwile spędzane przy książeczce promuje między innymi fundacja “Cała Polska czyta dzieciom”, z którą na pewno się spotkałeś. Jej działalność ma na celu wspieranie zdrowia psychicznego, umysłowego oraz moralnego dzieci, czyli aspektów, do których wrócimy już za chwilę w punkcie poświęconym zaletom czytania książek dzieciom. 

Chcesz wiedzieć, co daje czytanie książek dzieciom? Przejdźmy zatem do konkretów.

czytanie ksiazek z dziekciem

Zalety czytania książek dzieciom – po co właściwie to robić?

Czytanie książek dzieciom to ważna aktywność – to już ustaliliśmy. Ale dlaczego właściwie tak jest? Jej zalety moglibyśmy wymieniać bez końca, spróbujemy jednak naświetlić te najważniejsze.

  • Czytanie książek dziecku już od pierwszych dni życia pomaga budować właściwą relację z rodzicami, gruntuje w maluszku poczucie bezpieczeństwa, uspokaja. Chociaż niemowlę nie jest w stanie zrozumieć samego sensu historii, kojąco działa na nie głos rodzica, dlatego nie warto rezygnować z czytania książek dla dzieci kilkumiesięcznym bobasom. Przy okazji warto pamiętać też o zabawkach edukacyjnych typu książeczki sensoryczne, które nie posiadają treści, za to wiele ciekawych faktur, kształtów i materiałów do eksplorowania.
  • Książki dla dzieci rozwijają wyobraźnię dziecka i wspierają jego rozwój intelektualny. Maluch dowiaduje się więcej na temat świata, zdobywa nową wiedzę, poszerza zasób swojego słownictwa i nabiera umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach – dokładnie tak, jak bohaterowie jego ulubionych historii.
  • Dlaczego warto czytać książki dzieciom? Również ze względu na to, że trenują one empatię, rozwijają zdolność “wczuwania się” w sytuację innych osób, pozwalają dzięki narratorowi niejako “zajrzeć” do umysłu bohaterów i pojąć ich sposób myślenia, czy emocje. Dzięki temu dziecko zaczyna odczuwać w pełniejszym spektrum i lepiej rozumieć ludzkie zachowania, odnosząc je do treści przeczytanych przez rodzica książek. 

 

Jakie książki czytać dzieciom? Wszystko, co na ten temat mają do powiedzenia eksperci

Jakie warunki powinny spełnić książki, które warto czytać dzieciom?

  • W przypadku niemowląt czy malutkich dzieci najlepsze książki to te, które już samą formą zachęcają do interakcji, stanowiąc bardziej zabawkę edukacyjną niż książkę z prawdziwego zdarzenia. Warto zwrócić uwagę na twarde i grube strony, które szybko się nie zniszczą, miękkie okładki czy trójwymiarowe elementy, które można dotykać paluszkami.
  • Przed przystąpieniem do czytania konkretnej książki dla dzieci, warto przyjrzeć się uważnie jej treści, oceniając jej wartość. Wybieraj historie, które budują w dziecku poczucie moralności, kształtują jego empatię, inspirują i pobudzają do rozwijania zainteresowań czy wiedzy. Staraj się unikać szokujących historii czy zbyt trudnych tematów, które dla pociechy mogą się wydać zbyt straszne, męczące czy mało interesujące.
  • Jeśli nie wiesz, jakie książki czytać dzieciom, zaufaj godnym polecenia wydawnictwom, które stale przygotowują bogatą i dopracowaną ofertę – nie tylko bazującą na znanej od lat klasyce, ale też na nowościach. Ze swojej strony możemy polecić z ręką na sercu książki dla dzieci wydawnictwa Mamania (takie jak chociażby “Gdzie zaczyna się szczęście” Evy Eland, która naprawdę daje do myślenia – nawet rodzicom!) oraz wydawnictwa Nasza Księgarnia (jak chociażby “Rok w górach” Małgosi Piątkowskiej).

czytanie ksiazek z dziekciem

czytanie ksiazek z dziekciem czytanie ksiazek z dziekciem czytanie ksiazek z dziekciemJak widzisz, czytanie książek dzieciom ma ogromny wpływ nie tylko na ich rozwój emocjonalny i intelektualny, ale też na budowanie zainteresowania światem, czy umacnianie relacji między członkami rodziny. Zalety czytania książek dla dzieci są nie do przecenienia. Zwróć na to uwagę i sięgnij po inspirujące pozycje od Mamania czy Nasza Księgarnia, które znajdziesz również w naszym sklepie online z zabawkami edukacyjnymi.

0 komentarz
0

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz