Dlaczego powinniśmy czytać książki dzieciom?

przez tublu

Na pewno znasz hasło akcji “cała Polska czyta dzieciom”. Czy zastanawiałeś się jednak, dlaczego w ogóle warto to robić? Jakie są plusy czytania dzieciom? W tym wpisie zastanowimy się wspólnie, dlaczego czytanie książek dzieciom to ważna aktywność i jakie zabawki edukacyjne, zachęcające do poznawania świata literatury, warto wybrać dla swojej pociechy.

Na początek zapraszamy Was na nasz kanał na You Tube, gdzie właśnie ruszył nasz cykl książkowy, w którym przybliżamy Wam najciekawsze propozycje dla dzieci w różnym wieku. 

 

 

 

Czytanie książek dzieciom – jedna z najważniejszych aktywności każdego rodzica!

Czytanie książek dzieciom to bez wątpienia aktywność, na jaką powinni postawić wszyscy rodzice – nawet Ci najbardziej zabiegani i przekonani, że ich pociechy znakomicie dają sobie radę same, kiedy bawią się czy poznają literki w pojedynkę. Wspólne chwile spędzane przy książeczce promuje między innymi fundacja “Cała Polska czyta dzieciom”, z którą na pewno się spotkałeś. Jej działalność ma na celu wspieranie zdrowia psychicznego, umysłowego oraz moralnego dzieci, czyli aspektów, do których wrócimy już za chwilę w punkcie poświęconym zaletom czytania książek dzieciom. 

Chcesz wiedzieć, co daje czytanie książek dzieciom? Przejdźmy zatem do konkretów.

czytanie ksiazek z dziekciem

Zalety czytania książek dzieciom – po co właściwie to robić?

Czytanie książek dzieciom to ważna aktywność – to już ustaliliśmy. Ale dlaczego właściwie tak jest? Jej zalety moglibyśmy wymieniać bez końca, spróbujemy jednak naświetlić te najważniejsze.

  • Czytanie książek dziecku już od pierwszych dni życia pomaga budować właściwą relację z rodzicami, gruntuje w maluszku poczucie bezpieczeństwa, uspokaja. Chociaż niemowlę nie jest w stanie zrozumieć samego sensu historii, kojąco działa na nie głos rodzica, dlatego nie warto rezygnować z czytania książek dla dzieci kilkumiesięcznym bobasom. Przy okazji warto pamiętać też o zabawkach edukacyjnych typu książeczki sensoryczne, które nie posiadają treści, za to wiele ciekawych faktur, kształtów i materiałów do eksplorowania.
  • Książki dla dzieci rozwijają wyobraźnię dziecka i wspierają jego rozwój intelektualny. Maluch dowiaduje się więcej na temat świata, zdobywa nową wiedzę, poszerza zasób swojego słownictwa i nabiera umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach – dokładnie tak, jak bohaterowie jego ulubionych historii.
  • Dlaczego warto czytać książki dzieciom? Również ze względu na to, że trenują one empatię, rozwijają zdolność “wczuwania się” w sytuację innych osób, pozwalają dzięki narratorowi niejako “zajrzeć” do umysłu bohaterów i pojąć ich sposób myślenia, czy emocje. Dzięki temu dziecko zaczyna odczuwać w pełniejszym spektrum i lepiej rozumieć ludzkie zachowania, odnosząc je do treści przeczytanych przez rodzica książek. 

czytanie ksiazek z dziekciem

Jakie książki czytać dzieciom? Wszystko, co na ten temat mają do powiedzenia eksperci

Jakie warunki powinny spełnić książki, które warto czytać dzieciom?

  • W przypadku niemowląt czy malutkich dzieci najlepsze książki to te, które już samą formą zachęcają do interakcji, stanowiąc bardziej zabawkę edukacyjną niż książkę z prawdziwego zdarzenia. Warto zwrócić uwagę na twarde i grube strony, które szybko się nie zniszczą, miękkie okładki czy trójwymiarowe elementy, które można dotykać paluszkami.
  • Przed przystąpieniem do czytania konkretnej książki dla dzieci, warto przyjrzeć się uważnie jej treści, oceniając jej wartość. Wybieraj historie, które budują w dziecku poczucie moralności, kształtują jego empatię, inspirują i pobudzają do rozwijania zainteresowań czy wiedzy. Staraj się unikać szokujących historii czy zbyt trudnych tematów, które dla pociechy mogą się wydać zbyt straszne, męczące czy mało interesujące.
  • Jeśli nie wiesz, jakie książki czytać dzieciom, zaufaj godnym polecenia wydawnictwom, które stale przygotowują bogatą i dopracowaną ofertę – nie tylko bazującą na znanej od lat klasyce, ale też na nowościach. Ze swojej strony możemy polecić z ręką na sercu książki dla dzieci wydawnictwa Mamania (takie jak chociażby “Gdzie zaczyna się szczęście” Evy Eland, która naprawdę daje do myślenia – nawet rodzicom!) oraz wydawnictwa Nasza Księgarnia (jak chociażby “Rok w górach” Małgosi Piątkowskiej).

czytanie ksiazek z dziekciem

czytanie ksiazek z dziekciem czytanie ksiazek z dziekciem czytanie ksiazek z dziekciemJak widzisz, czytanie książek dzieciom ma ogromny wpływ nie tylko na ich rozwój emocjonalny i intelektualny, ale też na budowanie zainteresowania światem, czy umacnianie relacji między członkami rodziny. Zalety czytania książek dla dzieci są nie do przecenienia. Zwróć na to uwagę i sięgnij po inspirujące pozycje od Mamania czy Nasza Księgarnia, które znajdziesz również w naszym sklepie online z zabawkami edukacyjnymi.

0 komentarz
0

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz