Dlaczego warto bawić się drewnianymi zabawkami? 5 powodów

przez tublu

W tym wpisie dowiesz się, dlaczego warto bawić się drewnianymi zabawkami, jakie modele wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Na pewno nie raz spotkałeś się z opinią, że zabawki z drewna są o niebo lepsze niż te plastikowe. Czy wiesz jednak, jakie są powody? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj nasz poniższy wpisz, a docenisz sięganie po drewniane zabawki dla dzieci. 

 

Rodzice znów sięgają po drewniane zabawki. Ten trend rośnie w siłę!

Coraz więcej rodziców sięga po drewniane zabawki, które lata temu – z powodu małej dostępności gadżetów z tworzyw sztucznych – były na porządku dziennym. Co wpływa na popularność tego trendu? Dlaczego chętniej niż kiedykolwiek kupuje się teraz wykonane z drewna klocki czy układanki? 

Listę powodów otwierają te dwa najważniejsze:  

  • naprawdę zachęcający wybór atrakcyjnych przedmiotów, projektowanych przez takie marki, jak chociażby Little Dutch czy Janod;
  • coraz większą świadomość rodziców.

Zastanawiasz się, dlaczego warto kupować dziecku drewniane zabawki i w czym są lepsze od plastikowych? Czytaj dalej, a poznasz 5 kluczowych zalet, których nie sposób zignorować.

 

1. Drewniane zabawki są stylowe

Drewniane zabawki mają w sobie to “coś”. Zazwyczaj są ze smakiem zaprojektowane, utrzymane w stylowej, pastelowej i naturalnej kolorystyce, po prostu cieszące oko i stanowiące przepiękne uzupełnienie aranżacji dziecięcego pokoju. Nad większością plastikowych gadżetów wykonane z drewna kostki edukacyjne, puzzle czy instrumenty muzyczne mają tę przewagę, że nie są krzykliwe.

drewniane zabawki - dlaczego warto je wybrac?

2. Zabawki z drewna są ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia

W przeciwieństwie do zabawek z tworzyw sztucznych, te drewniane wpisują się w nurt ekologicznego designu. Naturalne materiały są bezpieczne dla zdrowia dziecka, co w przypadku plastiku nie zawsze jest w 100% pewne. Jak podał portal RMF24.pl w marcu 2021 roku, naukowcy z Uniwersytetu w Michigan podjęli się przebadania 419 chemikaliów, występujących w tworzywach sztucznych używanych w zabawkach dla dzieci. W efekcie zidentyfikowano aż 126 substancji, które mogą mieć działanie rakotwórcze lub inne, niekorzystnie wpływające na zdrowie dzieci. 

Wskazówka!
Kupując drewniane zabawki, warto zwrócić uwagę na to, czy zostały pomalowane specjalnymi, nietoksycznymi farbami wodnymi, odpowiednimi do kontaktu z dziecięcą skórą.

 

3. Proste zabawki z drewna rozwijają wyobraźnię 

Mniej znaczy więcej! Zamiast realistycznych postaci z popularnych bajek, miniaturek samochodów czy skomplikowanych układanki, które gwarantują nadmiar bodźców, wybierz proste, drewniane zabawki i przekonaj się, jak działają. Rozwijają kreatywne myślenie i wyobraźnię, pozwalają na większą ilość zastosowań i szukanie autorskich koncepcji na wykorzystanie np. klocków czy elementów układanek. Takie podejście to nie nowość – nie od dziś wiadomo, że wiele maluchów potrafi spędzić więcej czasu na zabawie sznurkiem i patyczkiem niż z wykorzystaniem pozornie atrakcyjniejszych, designerskich zabawek.

drewniane zabawki - dlaczego warto je wybrac? sklep tublupl

4. Zabawki drewniane zapewniają umiarkowaną stymulację maluchów

O tym wspomnieliśmy przy okazji poprzednich punktów – krzykliwe zabawki z plastiku często przestymulowują malucha i przyzwyczajają go już od najmłodszych lat do silnych bodźców. Drewniane zabawki kreatywne czy klocki typu tęcza Grimm’s angażują zmysły w odpowiedni, stonowany sposób – w efekcie dziecko nie jest pobudzone, łatwiej się uspokaja i zasypia. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki drewniane układanki stymulują zmysł dotyku – chociaż często cięższe od plastikowych, są też cieplejsze i przyjemniejsze w odbiorze.

5. Dziecięce zabawki wykonane z drewna są trwalsze

Nie da się ukryć, że ten aspekt ma kluczowe znaczenie dla wielu rodziców. Drewniane zabawki są lepsze od wielu plastikowych z tego powodu, że są o niebo trwalsze. Wiedzą to na pewno ci dorośli, którzy nawet do dziś przechowują wykonane z drewna przedmioty, które służyły im w dzieciństwie do zabawy. Tę zaletę powinni mieć na względzie zwłaszcza rodzice wyjątkowo aktywnych maluchów, którym zdarza się niszczyć zabawki.

drewniane zabawki - dlaczego warto je wybrac? sklep tublupl

Przeczytałeś nasz wpis uważnie? Wiesz już, jakie zalety mają drewniane zabawki i po jakie warto sięgać, by dostarczać dziecku rozrywki, ale też wszechstronnie dbać o jego rozwój. Po wybór najciekawszych, koniecznie zajrzyj do naszego sklepu internetowego, w którym przygotowaliśmy propozycje między innymi Little Dutch i innych marek. 

 
0 komentarz
1

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz