Z codziennych doświadczeń, własnych i podpatrzonych w sklepie, wiemy, że wybór prezentu dla dziecka potrafi być wielkim wyzwaniem. Są sytuacje, kiedy jest to szczególnie trudne: kiedy w ogóle nie znamy adresata prezentu i kiedy wydaje się, że dziecko ma już absolutnie wszystko. Postanowiliśmy ułatwić cały zabieg wyboru prezentów za pomocą Gwiazdkowego Poradnika Prezentowego. Znajdziecie go tutaj. Na blogu zaś rozpoczynamy cykl, który przybliży Wam poszczególne prezentowe pomysły – znajdziecie tu zdjęcia i opisy naszych ulubionych zabawek prezentowych z podziałem na umiejętności, które dana zabawka rozwija. Zaczynamy od małej motoryki.
Motoryka, ogólnie rzecz biorąc, to sprawność fizyczna i czynności związane z ruchem. Mała motoryka dotyczy ruchu dłoni i palców. Rozwijanie jej jest szczególnie ważne u dzieci, od noworodków, nawet do 8 roku życia. To dzięki rozwijaniu umiejętności motorycznych maluch potrafi chwycić za gryzak, postawić prostą kreskę na papierze, czy w końcu napisać swoje imię. Zabawki przedstawione poniżej mają dwie główne cechy – pomagają w rozwoju małej motoryki i… świetnie nadają się na prezent! 🙂
Półwałek pod brzuszek z kocykiem Tummy Time Mamas&Papas
Jak widać, i dorosły powygłupiać się do niego może 😉 Półwałek z Mamas&Papas został stworzony z myślą o najmłodszych szkrabach. Znajduje się na nim wszystko, co może zająć noworodka i niemowlę na długie chwile – miękka poducha, kolorowe plansze z cyframi, mnóstwo metek, dwa gryzaki, lusterko… Rączki pracują – łapią za metki, obracają gryzaki i celują do buzi, szukają lusterka, a to wszystko wygodnie, bo na brzuszku. Wraz z wiekiem, funkcje wałka się zmieniają – dziecko uczy się raczkować przez przeszkodę, potem uczy się łapania równowagi, stając na nim. Jednym słowem – z małej motoryki do dużej 🙂 Dostępny jest też pełny wałek od Mamas&Papas!
Kostka edukacyjna Janod
Wielofunkcyjna zabawka dla dzieci od około 18 miesiąca życia. Duża, drewniana kostka daje wiele radości, a przy tym na kilka sposobów ćwiczy małe paluszki. Na wieku (zdejmowanym, dzięki czemu kostka może służyć za pojemnik na zabawki) znajdują się pętelki, po których maluch przesuwa kolorowe, drewniane zwierzątka i warzywa. Z czterech stron znajdują się różne zadania – sorter, dwustronne puzzle, „przesuwajka” ze zwierzątkami i zegar z ruchomymi wskazówkami. Każda z przewidzianych zabaw angażuje rączki do wzmożonej działalności.
Drewniana ciężarówka-sorter do ciągnięcia Janod
Sorter, samochodzik i ciągut w jednym, czyli ulubione zabawki malucha w jednym! W zestawie jeżdżąca ciężarówa, której na lawetę pakujemy dzikie zwierzęta oraz pan kierowca czuwający nad bezpieczeństwem zwierzyńca. Rączki ćwiczą się na chwytaniu zwierzątek i dopasowywaniu ich do otworów, a także na łapaniu sznureczka. Całość pięknie wykonana, kolorowa i drewniana 🙂
Drzewko-pętla Looptyloo B.Toys
Mnóstwo kolorowych koralików i moc wyginających się pętli – to przepis na zabawkę prostą, ale cieszącą oko i malucha 🙂 Małe paluszki przesuwają pojedyncze koraliki, toczą pętlę po podłodze i łapią całość, która grzechocze przy każdym potrząśnięciu, gdy koraliki zjeżdżają.
Tobbles – niezwykła piramida
Dwukolorowe kuliste elementy, które tworzą unikatową piramidę to sposób na świetną zabawę – budujemy i burzymy! No bo co dzieciaki lubią bardziej? 😉 Piramida jest niestandardowa, dzięki kształtowi kolejnych elementów – zagłębienia na wierzchu pozwalają na układanie zarówno idealnie prostej wieży, jak i rozchwianej wersji, bliskiej zawaleniu się, ale dalej trzymającej pion. To kolejny sposób na ćwiczenie małych rączek – kuliste elementy trudniej złapać, niż sześcienne, no i samo ustawienie piramidy świczy koordynację. Dostępna jest też wersja dla młodszych – Tobbles Neo – w której kule są obciążone, a krawędzie wgłębienia ząbkowane.
Kredki-kamyki Crayon Rocks
Te kredki to pierwsze poważne podejście do poprawnego pisania i rysowania. Nietoksyczne, naturalne kredki uczą poprawnego chwytu – bardzo ciężko złapać je „w pięść”, więc malec uczy się chwytać je tak, jak powinno się łapać długopis czy ołówek (patrz wyżej). Poza tym są mocno napigmentowane, więc dają piękne, wyraziste kolory. Bardzo wygodnie zamalowuje się nimi duże powierzchnie, a przy szczegółach ćwiczy się precyzję (wiemy, bo malowałyśmy nimi nie raz ;). Większość zestawów zapakowana jest w urocze woreczki, a większe zestawy w ekopudełka.
Gra Haba – Zwierzak na zwierzaku
Cytując opinię jednej z klientek: „świetna gra dla dużych i małych, dużo śmiechu, można poćwiczyć zręczność rączek lub z młodszym dzieckiem znajomość zwierzątek”. Oto i cała prawda – pięknie wykonane, drewniane zwierzątka umieszcza się jedno na drugim (o ilości ustawianych przez zawodnika zwierząt decyduje kostka). Grunt, to nie wywrócić piramidy! Zwierzątka mogą posłużyć też do zabawy w zoo, dżunglę czy farmę 🙂 A rączki ćwiczą się przez precyzyjne ustawianie figurek.
Zabawka kreatywna Oogi
Drobiazg, ale jakże rozwijający! Silikonowe ludziki Oogi służą do rozciągania, precyzyjnego zlepiania ze sobą, a także przyczepiania do szyb, blatów i innych płaskich powierzchni. Można go wszędzie zabrać ze sobą, bo mieści się do kieszeni. Można zacząć od pojedynczego Oogiego lub sprezentować od razu całą rodzinkę. Dostępna jest też wersja świecąca w ciemności oraz inne przyssawkowe zabawki marki Moluk.
Warsztat z narzędziami Janod
Śrubki, nakrętki, klucze… wszystkie drewniane i zupełnie bezpieczne. Jeżeli szkrab ma smykałkę do majsterkowania, lubi podawać tacie klucze i rozbraja na części wszystkie zabawki, to na pewno ucieszy się z takiego prezentu. To nie tylko świetna zabawka, ale też fantastyczne ćwiczenie motoryki rąk – w końcu nie tak łatwo precyzyjnie nałożyć nakładkę na wkręt czy trafić śrubokrętem w śrubkę 🙂
Sprytna Plastelina
Substancja o wielu właściwościach – rozciąga się, rwie, odbija od ziemi jak piłka, a każda z tych czynności angażuje ręce do wzmożonego wysiłku. Są też specjalne plasteliny – magnetyczna, świecąca w ciemności czy zmieniająca kolor pod wpływem ciepła. Każda z nich potrafi zająć dziecko na długi czas (w sumie, to nie tylko dziecko, ciężko się oderwać od międlenia jej w rękach ;).
Zestawy do tworzenia biżuterii B.Toys
Kolorowe koraliki do połączenia w całość, czyli pierścionki, naszyjniki i bransoletki. Zachwycone nimi będą i czterolatki i ośmiolatki – nie dość, że kupa zabawy przy tworzeniu, to jeszcze nosić można z dumą, że wykonało się rękodzieło. Samo tworzenie biżuterii wymaga precyzji, więc znów ćwiczymy paluszki. Poza tym budzimy w dziecku poczucie smaku i estetyki. Idealne dla małej księżniczki.
Przybijanki Djeco
Młotek, gwoździki, kawałek grubej tablicy korkowej… i przybijamy! Zestawy z Djeco zawierają karty, a zadaniem dziecka jest odwzorowanie obrazka z nich właśnie. Można też puścić wodze fantazji i tworzyć własne projekty. Trafienie młotkiem w gwóźdź i dokładne ułożenie elementów to dobre ćwiczenie motoryki, ale żeby nie potłuc sobie paluszków, polecamy dla dzieci 4+. Koordynacja oko-ręka pracuje przy przybijaniu jak ta lala!
Zestawy GoldieBlox
Zestawy konstrukcyjne stworzone z myślą o dziewczynkach – w końcu niewiele jest na rynku czysto technicznych zabawek dla małych kobietek. A przecież one też mogą w przyszłości zostać inżynierami! Z GlodieBlox świetnie się będzie bawiła cztero-, sześcio- i ośmiolatka. Zadaniem dziecka jest złożenie z wielu zróżnicowanych elementów różnych konstrukcji – rakiety, toru przeszkód, kolejki linowej czy latarni morskiej. Elementy są małe, więc palce intensywnie ćwiczą, szczególnie, że trzeba trafić jednym w drugi, i to według instrukcji!