Jak interaktywne zabawki wpływają na rozwój umiejętności społecznych i emocyjnych u dzieci?

przez tublu

   Zabawki interaktywne to nie tylko pomysł na doskonałą rozrywkę dla dzieci, ale też nieoceniona pomoc w procesie ich wychowywania i rozwoju. Jakimi zaletami wyróżniają się tego typu zabawki i jak je odróżnić od “zwyczajnych”? Odpowiedzi na te pytania szukaj w naszym wpisie.

Spis treści:

   

  Zabawki interaktywne – co to takiego?

  Zanim przejdziemy do tego, jakimi zaletami wyróżniają się tego typu zabawki i w jaki sposób wpływają na rozwój społeczny i emocjonalny dzieci na różnych etapach życia, zacznijmy od… definicji. Co to są zabawki interaktywne? To zabawki, które reagują na działania użytkownika w sposób zaprogramowany przez producenta. Zwykle takie gadżety posiadają różnego czujniki, mikroprocesory, głośniki czy ekran. Przykładem mogą być zwierzątka, które reagują na dźwięk lub ruch, czy książki ze stronami, które obsługuje się tak, jak tablet.

  Przygotowaliśmy przegląd takich zabawek zabawek prosto z naszego sklepu, które można obejrzeć na naszym kanale na You Tube

   

  Tego typu zabawki mogą też zachęcać do interakcji w bardziej tradycyjny sposób, na przykład poprzez konieczność wydania dźwięku, przesunięcia czegoś palcami, wciśnięcia konkretnego elementu itd. Doskonałym przykładem mogą być zabawki sensoryczne, które stymulują różne zmysły dziecka i angażują je w 100%.

  O zaletach zabawek sensorycznych pisaliśmy już wcześniej we wpisach: Po co dziecku zabawki sensoryczne? oraz 7 pomysłów na wspólne zabawy sensoryczne z dzieckiem.

   

  Wskazówka:
  Zabawki powinny oferować dzieciom różne rodzaje i poziomy zabawy – w zależności od wieku lub poziomu umiejętności. Dzięki temu Twoja pociecha może się świetnie bawić, a przy tym zdobywać kolejne, ważne i złożone, umiejętności.

   

   

  Jak interaktywne zabawki wpływają na rozwój umiejętności społecznych u dzieci?

  Jak już wspomnieliśmy, tego typu zabawki to zdecydowanie więcej niż tylko pomysł na zabawę. Takie gadżety sprawdzają się na etapie rozwoju różnego rodzaju umiejętności, w tym społecznych.

    

    • Przede wszystkim rozwijają umiejętności komunikacyjne – wymagają od malucha interakcji z nimi, a tym samym wspierają naukę mówienia i słuchania.

    • Niektóre interaktywne zabawki wymagają współpracy między dzieckiem a innymi dziećmi lub dorosłymi, co pomaga rozwijać umiejętności pracy w grupie.

    • Interaktywne zabawki edukacyjne wymagają od dziecka konieczności rozwiązywania problemów, co rozwija kreatywność, umiejętność myślenia analitycznego, twórczy zapał i zdolność do radzenia sobie z różnymi wyzwaniami.

   Wskazówka:
   Kupując dziecku zabawkę, warto postawić na taką, która pomaga w rozwoju umiejętności poznawczych (myślenia logicznego, kojarzenia i rozumienia pojęć).

   zabawki interaktywne dla niemowlaka

    

   Jak interaktywne zabawki wpływają na rozwój umiejętności emocjonalnych u dzieci?

   Czy zabawki sensoryczne lub interaktywne mogą też pozytywnie wpływać na rozwój umiejętności emocjonalnych dziecka? Jak najbardziej. Niektóre modele sprzyjają kształtowaniu się poczucia odpowiedzialności, empatii czy troski. Zabawa z wykorzystaniem interaktywnych zabawek może stymulować pojawianie się szerokiego spektrum emocji, od złości i smutku po ciekawość czy ekscytację – to pozwoli maluchowi poznać je i “oswoić się” z nimi w kontrolowany sposób. Co więcej, niepozorne zabawki tego typu są też znakomitą metodą na wyrażanie naturalnej ekspresji, na przykład za pomocą ruchu, dźwięków itd.

   zabawki interaktywne dla starszaków

    

   Najciekawsze zabawki interaktywne w naszym sklepie

   Wybór zabawek interaktywnych dla dziecka powinien zależeć od wieku, preferencji i potrzeb Twojej pociechy. Pod tym ogólnym pojęciem kryją się bowiem zarówno sensoryczne książeczki dla niemowląt, jak i zaawansowane konstrukcyjnie roboty, które mogą prowadzić ze starszakiem dialog. Jakie zabawki tego typu znajdziesz u nas?

     

     • Baby Gym – pałąk interaktywny Little Dutch, do którego przyczepione są zachęcające do reakcji (dotykania, odkrywania itd.) przywieszki.

     • Robot interaktywny Buki od Marko, czyli urządzenie dla małych odkrywców. Wyraża emocje, zachęca do aktywności i może być świetnym towarzyszem codziennych zajęć.

     • Teaching Turtle, czyli interaktywny żółw edukacyjny od B. Toys, niezastąpiony w nauce liczenia i kolorów.

     • Książka “Ciało człowieka” z serii “Czytaj z Albikiem” od Albi. To interaktywny atlas, który zachęci najmłodszych do poznawania zagadek ludzkiego organizmu i zdobywania wiedzy w ciekawy sposób.

     • Grab n’ Zap – muzyczny pilot TV dla maluszków od marki B. Toys. Sprawi, że maluch osłucha się z liczebnikami angielskimi i umuzykalni.

    Z naszego wpisu wiesz już, co to są zabawki interaktywne, co je wyróżnia i co sprawia, że rodzice tak chętnie po nie sięgają. Co więcej, możesz skorzystać z gotowej listy najciekawszych zabawek, które na pewno wpadną w oko Twojej pociesze. Po zabawki sensoryczne, edukacyjne i nie tylko możesz też zajrzeć do naszego świetnie zaopatrzonego sklepu internetowego, w którym czekają na Ciebie wyjątkowe zabawki i produkty ułatwiające opiekę nad dzieckiem.

     

    0 komentarz
    1

    Może Ci się spodobać

    Zostaw komentarz