Jak się przygotować do rozszerzania diety dziecka?

przez tublu

    Wiele z nas z niecierpliwością czeka lub czekała na moment, kiedy będzie mogła podać swojemu maluszkowi coś więcej niż pierś czy mleko z butelki.

Oczami wyobraźni często widzimy, jak maluszek z apetytem zajada podaną startą marchewkę, domagając się więcej. Natomiast rzeczywistość często może wyglądać zupełnie inaczej i próba kończy się na 1 łyżeczce oraz grymasach – przynajmniej tak było w przypadku dwójki moich dzieci 🙂 Ale to zupełnie normalne – maluch, który do tej pory karmiony był tylko i wyłącznie mlekiem, potrzebuje czasu, by przekonać się nie tylko nowego smaku ale i konsystencji.

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety dziecka? 

Rozszerzanie diety dziecka ma na celu nie tylko dostarczenie mu odpowiednich składników odżywczych czy smakowych, większej ilości kalorii, ale również rozwijanie takich umiejętności jak gryzienie, żucie. A możliwe jest to dopiero wtedy, gdy układ pokarmowy dziecka jest przygotowany na przyjmowanie pokarmów innych niż mleko. A dzieje się to zazwyczaj koło 4-6 miesiąca życia. 

Dlatego WHO zaleca, by dziecko do 6 miesiąca życia było karmione tylko i wyłącznie mlekiem. Jednak, jeśli dziecko wykazuje gotowość, a przede wszystkim potrafi już siedzieć z podparciem, wprowadzenie nowych pokarmów można rozpocząć w 5-tym miesiącu życia. Pamiętajcie, że w razie jakichkolwiek wątpliwości, możecie i powinniście skonsultować je ze swoim pediatrą.  

Poniżej mamy dla Was skrócony schemat żywienia niemowląt.

                                    rozszerzanie diety dziecka z tublu - tabelka schemat zywienia niemowlat

 

Jak rozpocząć rozszerzanie diety dziecka?

Na początku wprowadzane powinny być pojedyncze pokarmy i w niewielkiej ilości – dzięki podaniu jednoskładnikowego dania, w przypadku wystąpienia odczynu alergicznego, będziecie wiedzieć, co go wywołało.

Poza tym na samym początku wcale nie chodzi o to, by dziecko najadło się, a jedynie spróbowało nowego produktu. Dlatego nie zastępujcie posiłku mlecznego nowym pokarmem  – potraktujcie go raczej jako dodatek i podajcie np. pół godziny po tym mlecznym.

Najlepiej rozszerzanie diety rozpocząć od podania ugotowanego, zmiksowanego warzywa, np. marchewki czy ziemniaka.

Polecamy Wam ciekawy artykuł na ten temat, napisany przez Alicję Jaczewską na blogu www.mamaginekolog.pl 

Jak się przygotować?

Przede wszystkim będzie Wam potrzebna cierpliwość i wytrwałość – czasami, by przekonać dziecko do danego warzywa, czy dania potrzeba podać je kilkukrotnie.

Jest też kilka rzeczy, na które powinniście zwrócić szczególną uwagę:
– zadbaj by dziecko było wyspane, przewinięte i niezbyt głodne, bo zniecierpliwione nie będzie chętne na poznawanie nowych smaków (jedyne na czym będzie mu wtedy zależało, to jak najszybsze zaspokojenie głodu)
– przygotuj krzesełko, w którym będziesz karmić malucha
– zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie dziecka – wykorzystaj śliniaczek lub pieluszkę
ułóż dziecko w foteliku – pamiętaj, żeby nie podawać posiłku, gdy maluch jest w pozycji leżącej
– nie karm na siłę
– na początku testuj nie więcej niż jeden składnik dziennie i obserwuj reakcję dziecka
– na początku nie zastępuj posiłku mlecznego nowym pokarmem – potraktuj go raczej jako dodatek i podaj np. pół godziny po tym mlecznym

Tego nie dodawaj do produktów dla dzieci: soli, cukru, mieszanek przypraw. Najlepiej by potrawy były gotowane, przygotowywane na parze. Absolutnie nie podawaj dziecku potraw smażonych.

Konsystencja ma znaczenie

Na samym początku oczywiście podawane pokarmy powinny być jak najbardziej rozdrobnione – sprawdzą się te starte, miksowane czy w formie puree.

Po 7 miesiącu życia można próbować podawać posiłki, które są rozdrobnione widelcem – nie są już zupełnie gładkie, ale mają malutkie grudki.

Z czasem, gdy dziecko coraz lepiej radzi sobie z gryzieniem, przeżuwaniem i przełykaniem, możecie podawać małe kawałki warzyw, owoców czy makaronów.

A może BLW?

BLW (Baby Led Weaning), w Polsce szerzej znana jako „Bobas Lubi Wybór” to metoda rozszerzania diety, która pozwala dziecku na samodzielne decydowanie co i ile chce zjeść.

Pokarmy nie są podawane przez rodzica i nie mają konsystencji papki. Są podawane w postaci małych, miękkich kawałków – dziecko samo decyduje, które zje. BLW będzie miało sens i będzie bezpieczne dla dziecka tylko wtedy, gdy maluch potrafi:
– samodzielnie siedzieć
– chwycić i podnieść jedzenie,a potem włożyć je samodzielnie do buzi
– przeżuć i połknąć jedzenie

Musicie nastawić się na to, że w pierwszych dniach, jak nie tygodniach, dziecko karmione metodą BLW będzie głównie bawiło się jedzeniem – lizało je, ściskało, zrzucało. To zupełnie normalne, z czasem jednak coraz więcej jedzenia będzie trafiało do buzi 🙂

W przypadku dwójki moich dzieci nie stosowałam metody BLW na samym początku rozszerzania diety – zaczęłam od zmiksowanych warzyw podawanych łyżeczką, ale to tylko dlatego, że oboje mieli problem ze stabilnym siedzenie. Pokarmy metodą BLW podawałam od ok. 9 m.ż. i ten sposób sprawdził się u nas bardzo dobrze – dzieci zjadały z chęcią, ciekawiło je to, co mają na talerzykach.

Zdaję sobie jednak sprawę, że rozszerzanie diety metodą BLW w niektórych może budzić wątpliwości, a nawet strach – np. przed zakrztuszeniem. Dlatego, jeśli nie jesteście do tego przekonani, podawajcie dziecku posiłki na łyżeczce – zaufajcie swojej intuicji, a nie presji otoczenia czy bliskich.

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu

Bez względu na to, czy rozszerzacie dietę podając jedzenie na łyżeczce, czy metodą BLW, warto zapoznać się ze sposobami udzielania pomocy w razie zakrztuszenia. U nas zdarzyło się kilka i dzięki szybkiej reakcji udało się usunąć kawałki jedzenia z przełyku.

Najważniejsze to działać ze spokojem, ale zdecydowanie – wierzcie mi, nie ma wtedy czasu na szukanie informacji w internecie czy książce . Dlatego wyrobiłam już u siebie nawyk, by co jakiś czas odświeżać swoją wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy. Mało tego – zanim moje dzieci po raz pierwszy zostały na dłuższy czas pod opieką dziadków, oni też z chęcią zapoznali się z tego typu informacjami.

Wiedzę na ten temat znajdziecie na licznych stronach internetowych, ale także w poradnikach, np. Pierwsza Pomoc dla Dzieci i Niemowląt.

Przy zakrztuszeniu dochodzi do niedrożności dróg oddechowych, spowodowanej obecnością ciała obcego, które może być kawałkiem jedzenia, czy przedmiotu. Ale do zakrztuszenia może dojść nawet na skutek odrobiny płynu czy śliny.

Dlatego niezwykle ważne jest, by karmić dziecko, które siedzi w krzesełku, nie pozwalać na chodzenie z jedzeniem, nie karmić w czasie zabawy.

Co zrobić, gdy dojdzie do zakrztuszenia?

Przede wszystkim działać ze spokojem – dziecko odruchowo zacznie kaszleć i czasami to wystarczy, by odkrztusić ciało obce. Jeśli kaszel nie pomaga należy:

– w przypadku niemowlęcia ułożyć je na przedramieniu lub kolanach główką w dół i wykonać ok. 5 uderzeń nadgarstkiem między łopatkami. Następnie można zajrzeć do buzi i ocenić, czy jesteśmy w stanie delikatnie usunąć ciało obce palcami

– w przypadku starszych dzieci należy je pochylić do przodu lub położyć na udzie, głową w dół i również wykonujemy 5 uderzeń nadgarstkiem między łopatkami.

Przejrzyste informacje na temat Pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszenia i zadławienia znaleźliśmy m.in. na portalu www.parenting.pl

Przydatne przy rozszerzaniu diety

Kiedy już wiemy, jak i od czego zacząć naszą przygodę z rozszerzaniem diety, czas na wybór akcesoriów, które ułatwią nam, rodzicom podawanie pierwszych posiłków.

Zacznijmy od krzesełek do karmienia, które zapewnią bezpieczne miejsce do podawania posiłków. W naszym sklepie czekają na Was te od OribelBabyDan czy Skip Hop.

rozszerzanie diety - krzeselko do karmienia oribel rozszerzanie diety - krzeselko oribel rozowe

To, co będzie się super sprawdzało, to naczynia, które są wykonane z lekkich materiałów, łatwych do czyszczenia. Bardzo fajne są wszelkiego rodzaju naczynia wykonane z bezpiecznego silikonu – miseczki, talerzyki. Najlepiej, gdy są z przyssawką – zapobiega ona zrzuceniu przez aktywnego malucha talerzyka na podłogę.

rozszerzanie diety - naczynia z przyssawkarozszerzanie diety - naczynia z przyssawka

Zadbajmy także,by pierwsze łyżeczki były miękkie – metalowe mogą podrażnić delikatne dziąsła maluszka.

Możecie również wypróbować gryzaki do podawania pokarmu – eliminują ryzyko zakrztuszenia się pokarmem.

rozszerzanie diety - gryzak do podawania pokarmu b.boxrozszerzanie diety - gryzak do podawania pokarmu

Warto także zabezpieczyć ubranko maluszka otulaczem, pieluszką lub wodoodpornym śliniakiem.

I nie zapominajmy, że przy wprowadzaniu nowych pokarmów istotne jest także nawadnianie dziecka – czy to mlekiem, czy wodą. Można do tego wykorzystać kubeczki, z których można podawać napoje dzieciom już od 3-6 miesiąca życia, czy bidony.

rozszerzanie diety dziecka z tublu

0 komentarz
1

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz