Jak stworzyć niezapomniane świąteczne chwile z dziećmi? Poradnik dla rodziców

przez tublu

     Święta Bożego Narodzenia to czas magii, ciepła i niezapomnianych chwil spędzonych z rodziną. Dla dzieci to okres, który zawsze pozostanie w ich sercach jako czas radości, prezentów i wspólnych doświadczeń. W tym wpisie chcemy podzielić się pomysłami i inspiracjami na tworzenie niezapomnianych świątecznych chwil z dziećmi.

1. Planujcie wspólnie.

Zacznijcie od wspólnego planowania świąt z dziećmi. Dajcie im możliwość wyrażenia swoich pomysłów na to, jak chcieliby spędzać czas i co chcieliby robić. Może to być dekorowanie choinki, wypiekanie ciasteczek, czy też wybieranie prezentów dla bliskich. Dzięki temu dzieci poczują się zaangażowane i bardziej związane z całym procesem przygotowań.

2. Dekorujcie razem.

Dekorowanie domu to jedno z najbardziej ekscytujących zadań dla dzieci. Dajcie im wolną rękę w wybieraniu ozdób i aranżowaniu choinki. Każde dziecko może mieć swoje własne ozdoby, które rokrocznie będą ozdabiać drzewko. To świetny sposób na tworzenie tradycji rodzinnych.

3. Kalendarz adwentowy.

Kalendarz adwentowy to idealny sposób na budowanie napięcia przed świętami – każdego dnia  od 1 grudnia otwierajcie jedno okienko kalendarza razem z dziećmi. Możecie kupić gotowy lub zrobić własny, wypełniony małymi niespodziankami lub zadaniami. Pomysły na zadania znajdziecie np. w naszym wpisie „Kalendarz adwentowy dla dzieci.”

Przepięknym pomysłem na odliczanie dni do świąt jest też książka „Czekając na Święta. Kalendarz adwentowy z 24 okienkami” od Wydawnictwa Api Papi. Na stronach znajdziecie pomysły na gry i zabawy, przepisy na świąteczne dekoracje i elfie smakołyki, historie prosto z Bieguna Północnego. Ale to nie wszystko! Do książki przypisana jest specjalna playlista na Spotify, by całej tej radości towarzyszyła odpowiednia muzyka!

Książka - kalendarz adwentowy z zadaniami, grami, przepisami.

 

4. Magiczne opowiadania i wspólne granie.

Wieczorem, przy świetle choinki, czytajcie dzieciom świąteczne opowieści. To nie tylko okazja do relaksu, ale także do budowania atmosfery pełnej magii i wyobraźni. Wybierajcie książki związanie z tematyką świąt, które pobudzą wyobraźnię Waszych pociech. W naszym Tublu mamy ich całkiem sporo. A ostatnio odkryłyśmy przepiękne połączenie: „Wielką Księgę Gier Świątecznych” od Wydawnictwa Api Papi. To książka pełna gier planszowych, które zajmą na długo i zapewnią mnóstwo rewelacyjnej zabawy! 

 

 

 

5. Wspólne wypieki.

Pieczenie świątecznych ciasteczek to tradycja, która zawsze cieszy dzieci. Wspólnie z dziećmi przygotujcie ciasto, a potem niech każde z nich pomaga w wycinaniu i dekorowaniu ciastek. To nie tylko zabawa, ale także świetny sposób na rozwijanie umiejętności kulinarnych. U nas super sprawdzają się stempelki od We Might Be Tiny. W zestawie znajdziecie 6 silikonowych nakładek ze świątecznymi akcentami, drewniany stempel i wycinarkę ze stali nierdzewnej. Stempelki można wykorzystać do ozdabiania pierniczków i ciasteczek, ale równie dobrze sprawdzą się do zabawy w masie plastycznej, czy solnej.

Świąteczne stempelki We Might Be Tiny do ozdabiania pierniczków, ciastek, do zabawy w masie solnej czy plastycznej.

6. Wizyta u Mikołaja.

Zorganizujcie wizytę u Mikołaja. To doskonała okazja, aby dzieci mogły porozmawiać z Mikołajem, podzielić się swoimi życzeniami i otrzymać mały prezent. Niektóre centra handlowe organizują specjalne spotkania z Mikołajem w okresie przedświątecznym.

7. Świąteczne filmy i bajki.

Organizujcie wieczory filmowe związane z tematyką świąt. Wybierajcie filmy i bajki, które są odpowiednie dla wieku Waszych dzieci. To świetny sposób na relaks i wspólne spędzanie czasu.

8. Dzielcie się z potrzebującymi.

Nauczcie dzieci wartości dzielenia się i pomagania innym. Możecie wspólnie z dziećmi przygotować paczki z jedzeniem lub prezentami dla potrzebujących rodzin lub organizacji charytatywnych. To nauka empatii i wspierania innych w trudnych chwilach. Możecie np. wesprzeć akcję Szlachetna paczka, czy Fundację „Święty Mikołaj dla Seniora”.

9. Twórzcie własne tradycje.

Nie bójcie się eksperymentować i tworzyć własne tradycje świąteczne z dziećmi. Może to być specjalna gra planszowa, nocowanie przy choince, czy nawet tajemnicza noc przy ognisku.

 

Święta Bożego Narodzenia to czas, który dzieci zapamiętają na całe życie. Dlatego warto inwestować czas i wysiłek w tworzenie niezapomnianych chwil, które pozostaną w ich sercach na zawsze. Pamiętajcie, że nie chodzi o ilość prezentów, ale o jakość wspólnie spędzonego czasu i miłość, którą dajecie swoim dzieciom. Niech te święta będą pełne radości, miłości i niezapomnianych chwil spędzonych razem.

A jeśli macie swoje pomysły na tworzenie niezapomnianych chwil świątecznych z dziećmi, to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!

 

 
1 komentarz
0

Może Ci się spodobać

1 komentarz

Krótkie życzenia świąteczne na Boże Narodzenie - 20 propozycji - Blog Tublu.pl 12 grudnia, 2023 - 13:37

[…] Czas z dzieckiem Szkoła, przedszkole Wszystko Czas z dzieckiem […]

Odpowiedź

Zostaw komentarz