Jaki smoczek wybrać dla noworodka?

przez tublu

Wybór smoczka dla noworodka warto przemyśleć jeszcze przed narodzinami maluszka, ale może się okazać, że będzie on potrzebował bardziej indywidualnego wyboru. Jak nie popełnić błędu przy zakupie smoczka? Jakie modele warto wziąć pod uwagę? Oto mini-poradnik dla wszystkich zatroskanych rodziców!

Smoczek dla noworodka – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Smoczek to niepozorny przedmiot, który potrafi wywołać kontrowersje – jedni rodzice nie wyobrażają sobie bez niego życia, inni wychodzą z założenia, że to zbędny gadżet. No właśnie, a do czego tak naprawdę służy smoczek? Przede wszystkim do zaspokojenia silnej potrzeby ssania, kiedy nie można jej zrealizować za pomocą piersi mamy. Eksperci podkreślają, że smoczki nie tylko wyciszają i tonują dziecięce frustracje, ale też odcinają od bodźców zewnętrznych, co pomocne jest na przykład podczas szczepienia czy innych mało komfortowych dla niemowlęcia sytuacji. Od kiedy smoczek dla noworodka jest wskazany? Zaleca się podawanie go dziecku po upływie minimum tygodnia od momentu narodzin, czyli po czasie, w którym nauczy się ono prawidłowo ssać pierś mamy i jednocześnie pomoże “rozkręcić” laktację. Pediatrzy zalecają odstawienie smoczka po ukończeniu 18. miesiąca życia.

 

Jaki smoczek dla noworodka? Podstawowe informacje

Warto pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju modeli smoczków dla dzieci. Różnią się one nie tylko materiałem, ale też wielkością, kształtem czy dodatkowymi funkcjami. Najważniejsze, żeby przedmiot ten był odpowiednio dobrany do potrzeb dziecka, jego wieku, ale też indywidualnych preferencji. Na przykład w przypadku wcześniaków niezbędne będą specjalistyczne smoczki z wycięciem dookoła nosa, które umożliwia używanie różnego rodzaju aparatury medycznej. Rodzice muszą też zadbać o to, żeby smoczek był maksymalnie higieniczny (a także często wymieniany, myty i wyparzany) i żeby posiadał wszelkie niezbędne certyfikaty, potwierdzające jego bezpieczeństwo i jakość. W końcu smoczek będzie się często znajdował w szczególnie delikatnej buzi maluszka, który dopiero przyszedł na świat! Koniecznie sprawdzajcie też oznaczenia rozmiarów: pierwszy smoczek dla noworodka to ten w rozmiarze od 0 do 3 miesięcy.

 
         

Jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią? Te modele na pewno się sprawdzą

Jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią warto wybrać? Na pewno dobrym pomysłem jest sięgnięcie po tak zwane smoczki anatomiczne. Nie zaburzają one rytmu ssania i w doskonały sposób odwzorowują kształt brodawki piersi:  są delikatnie spłaszczone od strony języka i wypukłe od strony podniebienia, a ich tarczka przylega do buzi niemowlęcia tak, jak pierś, nie utrudniając oddychania. Do wyboru masz anatomiczne smoczki dla noworodka wykonane z naturalnego kauczuku, który charakteryzuje się miękkością lub z rzadziej wywołującego alergie silikonu, który jest absolutnie bezpieczny w kontakcie z jamą ustną maluszka. Smoczki okrągłe oraz symetryczne, również bardzo popularne, są z kolei formami polecanymi dla noworodków karmionych butelką.

Szukając idealnego rozwiązania dla swojej pociechy, możesz też spotkać się z określeniem “smoczek uspokajający dla noworodka”. Nie oznacza on kompletnie innego rodzaju tego typu gadżetów – pod taką nazwą znajdziesz po prostu smoczki anatomicznie zaprojektowane, wykonane z absolutnie bezpiecznych materiałów, świetnie spisujące się w procesie tonowania dziecięcych frustracji i lęków. Idealnym przykładem smoczków uspokajających dla noworodka są nowoczesne, opatentowane smoczki Bibs, wykonane z organicznego lateksu. Ich forma powstała z udziałem neonatologów, więc sięgając po nie, możesz mieć pewność, że kupujesz swojemu dziecku to, co najlepsze.

 

Pierwszy smoczek dla noworodka – tych błędów lepiej nie popełniaj!

Wielu rodziców krytykuje smoczki jako niebezpieczne dla rozwoju maluszka, w tym na przykład dla kształtowania się jego zgryzu. Jeśli będziesz prawidłowo używać tego przydatnego gadżetu, z pewnością maluszkowi nie stanie się żadna krzywda. O czym warto pamiętać? Ze smoczka dla noworodka należy korzystać z umiarem, na przykład pozwalając dziecku zasypiać z nim, ale nie spać przez całą noc. Smoczek nigdy nie powinien też zastępować fizycznego kontaktu z rodzicami. Nie odkładaj też tego szczególnego przedmiotu byle gdzie – stosuj na zmianę 2-3 sztuki, myjąc je dokładnie po użyciu, wyparzając i przechowując w specjalnym etui (dostępnym na przykład w naszym sklepie).

                
               

Smoczek dla noworodka może być przydatnym gadżetem, który pomoże rodzicom w uspokojeniu maluszka, w jego zasypianiu czy na przykład podczas badania u lekarza. Żeby właściwie spełnił swoje zadanie, należy wybrać odpowiednią formę, optymalny rozmiar i stosować smoczek zgodnie z zaleceniami ekspertów. Jeśli o to zadbasz, z pewnością wpłyniesz prawidłowo na rozwój swojego dziecka i nie doprowadzisz do pojawiania się problemów z alergiami, podrażnieniami czy na przykład wadą zgryzu. Smoczki Bibs i inne polecane przez ekspertów modele (w tym typowe smoczki uspokajające) znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

0 komentarz
0

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz