Kalendarz adwentowy dla dzieci – pomysły na zadania.

przez tublu

   Adwent to magiczny czas oczekiwania na Boże Narodzenie, a kalendarz adwentowy jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na odliczanie dni do Świąt. Dla dzieci to nie tylko liczenie dni, ale także odkrywanie niespodzianek, angażujących zadań i małych radości w oczekiwaniu na Wigilię. Dzisiaj chcielibyśmy podpowiedzieć, jak można zbudować magiczną, rodzinną atmosferę w oczekiwaniu na święta i jakie zadania mogą się znaleźć w kalendarzu adwentowym.

 

Tworzenie magicznych chwil z dziećmi.

O magiczną rodzinną atmosferę można zadbać na wiele sposobów. Sprawdźcie kilka naszych propozycji – z doświadczenia wiemy, że część z nich rewelacyjnie sprawdzi się jako zadania do kalendarza adwentowego.

  1.  Planujcie wspólnie.
  Zacznijcie od wspólnego planowania świąt z dziećmi. Dajcie im możliwość wyrażenia swoich pomysłów na to, jak chcieliby spędzać czas i co chcieliby robić. Może to być dekorowanie choinki, wypiekanie ciasteczek. Dzięki temu dzieci poczują się zaangażowane i bardziej związane z całym procesem przygotowań.

  2. Dekorujcie razem.
  Dekorowanie domu to jedno z najbardziej ekscytujących zadań dla dzieci. Dajcie im wolną rękę w wybieraniu ozdób i aranżowaniu choinki. Każde dziecko może mieć swoje własne ozdoby, którymi rokrocznie będzie ozdabiać drzewko. To świetny sposób na tworzenie tradycji rodzinnych.

  3. Przygotujcie Kalendarz adwentowy.
  Kalendarz adwentowy to idealny sposób na budowanie napięcia przed świętami. Możecie kupić gotowy lub zrobić własny, wypełniony małymi niespodziankami lub zadaniami. Każdego dnia przed Bożym Narodzeniem otwierajcie jedno okienko kalendarza razem z dziećmi.

  4. Magiczne opowiadania.
  Wieczorem, przy świetle choinki, czytajcie dzieciom świąteczne opowieści. To nie tylko okazja do relaksu, ale także do budowania atmosfery pełnej magii i wyobraźni. Wybierajcie książki związanie z tematyką świąt, które pobudzą wyobraźnię Waszych pociech.

  5. Przygotujcie wspólnie świąteczne wypieki.
  Wypiekanie świątecznych ciasteczek to tradycja, która zawsze cieszy dzieci. Wspólnie z dziećmi przygotujcie ciasto, a potem niech każde z nich pomaga w wycinaniu i dekorowaniu ciastek. To nie tylko zabawa, ale także świetny sposób na rozwijanie umiejętności kulinarnych.

  6. Wizyta u Mikołaja.
  Organizujcie wizytę u Mikołaja. To doskonała okazja, aby dzieci mogły porozmawiać z Mikołajem, podzielić się swoimi życzeniami i otrzymać mały prezent. Niektóre centra handlowe organizują specjalne spotkania z Mikołajem w okresie przedświątecznym.

  7. Świąteczne filmy i bajki.
  Organizujcie wieczory filmowe związane z tematyką świąt. Wybierajcie filmy i bajki, które są odpowiednie dla wieku Waszych dzieci. To świetny sposób na relaks i wspólne spędzanie czasu.

  8. Dzielcie się z potrzebującymi.
  Nauczcie dzieci wartości dzielenia się i pomagania innym. Możecie wspólnie z dziećmi przygotować paczki z jedzeniem lub prezentami dla potrzebujących rodzin lub organizacji charytatywnych. To nauka empatii i wspierania innych w trudnych chwilach.

  9. Twórzcie własne tradycje.
  Może to być specjalna gra planszowa, wspólne choinkowe wspomnienie czy nawet tajemnicza noc przy ognisku.

  10. Bądźcie obecni.
  Najważniejsze jest to, żebyście byli obecni w życiu swoich dzieci i spędzali z nimi czas. Czasem to właśnie proste rzeczy, takie jak wspólna rozmowa przy stole wigilijnym, zostają w pamięci na zawsze.

   

  Kalendarz adwentowy.

  Początki kalendarza adwentowego sięgają XIX wieku w Niemczech, kiedy to zaczęto wykorzystywać do odliczania dni do Bożego Narodzenia świece, które zapalano codziennie od 1 do 24 grudnia. Z czasem pojawiły się inne formy kalendarzy adwentowych – wypełnionych słodyczami, zadaniami, miłymi słowami spisanymi na kartkach.

  Kalendarze adwentowe mają różnorodne formy. Najpopularniejsze są te z czekoladkami lub słodyczami. W ich 24 okienka schowane są pyszne niespodzianki, które dzieci mogą zjadać każdego dnia od 1 do 24 grudnia. Ale są też te składające się z 24 małych paczek, pudełek, kieszonek lub worków.

   

  Co może znaleźć się w kalendarzu adwentowym?

  Kalendarz adwentowy nie musi być kosztowny. Przemyślcie budżet i dostosujcie go do Waszych możliwości. Prezenty mogą być naprawdę skromne, a wartość dodaną dostarczą aktywności i chwile spędzone razem.
  W kalendarzu adwentowym może znaleźć się dosłownie wszystko, co sprawi dziecku radość. Najczęściej w okienkach kalendarzy adwentowych znajdują się czekoladki, słodycze, drobne prezenty lub zadania. W naszym sklepie już czeka specjalna zakładka z propozycjami drobnych upominków na każdą kieszeń i dla dzieci w każdym wieku.

  Pomysły na drobne upominki do kalendarza adwentowego dla dziecka.

   

  Zadania do Kalendarza Adwentowego.

    Bardzo ciekawym pomysłem na kalendarz adwentowy jest jego samodzielne wykonanie, a następnie wypełnienie go drobnymi podarunkami i zadaniami. Zadania te mogą być związane z tematem świątecznym, np. wykonanie ozdób choinkowych, wspólne pieczenie ciasteczek, czy czytanie świątecznych opowieści. Kalendarz z zadaniami to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem i naukę nowych rzeczy.
  O takim samodzielnie wykonanym kalendarzu adwentowym pisaliśmy już w tych wpisach:

  Cały czas możecie możecie pobrać naszego darmowego e-booka pełnego nie tylko pomysłów na zadania, ale także z kolorowankami i kartami pracy do pobrania i wydrukowania.
  A poniżej zostawiamy listę z pomysłami na zadania do kalendarza adwentowego. Ważne, by dobierać je w taki sposób, by ich wykonywanie nie było dla nas obciążeniem – my często już w grudniu zamienialiśmy okienka i zadania, gdy wiedzieliśmy, że w danym dniu nie uda nam się czegoś zrealizować lub po prostu nie mieliśmy na to ochoty.

   • Wieczór ze świąteczną książką.
   • Piszemy / rysujemy list do św. Mikołaja.
   • Suszymy plasterki pomarańczy, którymi będziemy ozdabiać choinkę, stroiki.
   • Robimy porządek w zabawkach – te już niepotrzebne oddajemy / sprzedajemy i robimy miejsce na te, które przyniesie Mikołaj.
   • Przygotowujemy się na przyjście św. Mikołaja – można zostawić marchewki dla reniferów i ciasteczka oraz szklankę mleka dla Mikołaja.
   • Odwiedzamy wirtualnie świąteczną wioskę Mikołaja – można ją znaleźć pod adresem: santaclausvillage.info.
   • Robimy coś miłego dla innych członków rodziny.
   • Urządzamy sobie wieczór ze świątecznymi filmami i bajkami.
   • Robimy pachnącą ozdobę z pomarańczy i goździków.
   • Poznajemy polskie tradycje bożonarodzeniowe.
   • Dzwonimy do dziadków i pytamy jak się dzisiaj czują.
   • Świąteczne kolorowanie.
   • Pomagamy w świątecznych porządkach.
   • Wypisujemy i wysyłamy kartki świąteczne do rodziny i przyjaciół.
   • Poznajemy zwyczaje świąteczne w innych krajach.
   • Pieczemy i dekorujemy pierniczki.
   • Robimy świąteczne ozdoby z…klocków LEGO.
   • Idziemy na zimowy spacer i szukamy oznak zimy.
   • Robimy papierowy łańcuch na choinkę.
   • Dekorujemy pokoje, okna.
   • Malujemy bombki, które później zawiesimy na choince.
   • Ubieramy choinkę słuchając i śpiewając świąteczne piosenki.
   • Nocujemy przy choince.
   • Pomagamy przygotowywać wigilijne potrawy.
   • Robimy sobie zimowe zdjęcie.
   • Wieczór z grami planszowymi.
   • Wieczór z układaniem puzzli.
   • Robimy ozdoby z masy solnej.
   • Pomagamy nakrywać wigilijny stół.

   1.  

   Kalendarz adwentowy to nie tylko odliczanie dni do świąt, ale także okazja do tworzenia magicznych chwil z dziećmi. To czas, który pozwala na budowanie więzi rodzinnych, rozwijanie wyobraźni i cieszenie się czasem spędzonym razem. Niech tegoroczny Adwent będzie pełen uśmiechu, radości i niezapomnianych chwil. 
   Macie swoje własne pomysły na tworzenie niezapomnianych chwil świątecznych z dziećmi? Podzielcie się nimi w komentarzach!

    
   0 komentarz
   0

   Może Ci się spodobać

   Zostaw komentarz