Metody nauki czytania dla dzieci. Która z nich jest najskuteczniejsza?

przez tublu

Naukę czytania można umilić i… uprościć. Zajrzyj do naszego wpisu i poznaj kilka metod, które warto wykorzystać, żeby pomóc swojemu dziecku w tym procesie.

   Rozpoczęcie nauki czytania to w życiu każdego dziecka bardzo ważny moment. Jak pomóc maluchowi w tym procesie? Od czego zacząć i o czym pamiętać, żeby pociecha pokochała sięganie do książek? W tym wpisie poznasz kilka sprawdzonych metod.

 

Nauka czytania – jak się do tego zabrać?

Nauka czytania to bardzo ważny moment – stanowi jeden ważniejszych etapów rozwoju malucha i może mieć długofalowe skutki. Odpowiednio zmotywowane do tego procesu dziecko, pokocha czytanie, a sięganie po kolejne książki dla dzieci stanie się w jego życiu “normalką”. Co zrobić, żeby osiągnąć najlepsze rezultaty? Przede wszystkim… sam daj dobry przykład. Rodzice czytający dziecku od małego oraz tacy, którzy często widywane są z książką w ręku, bardziej zachęcą malucha do poznawania literek niż tacy, którzy od lektury raczej stronią. Ważne też, żeby nauka czytania kojarzyła się z przyjemnością, a nie przykrą koniecznością. Konieczny jest też wybór odpowiedniego momentu, żeby rozpocząć cały proces.

Na początek zajrzyj do naszego wpisu Książki dla dzieci, w którym znajdziesz nasze polecenia książek dla dzieci w różnym wieku.

Wskazówka: W nauce czytania pomogą odpowiednio zaprojektowane książeczki, dopasowane do wieku i możliwości poznawczych. Najpierw sięgnij po pozycje z samymi literkami czy sylabami, a później po książki dla dzieci w wieku 4+ lat.

 

 

Kiedy należy zacząć naukę czytania?

No właśnie: kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie nauki czytania? Pamiętaj o tym, że jest to kwestia jednostkowa. Zazwyczaj dzieci zaczynają uczyć się czytania w wieku 5-7 lat, ale to zależy od indywidualnego rozwoju dziecka. Niektóre dzieci mogą zacząć uczyć się wcześniej, a inne później.

Najważniejsze, by dziecko było gotowe na naukę czytania. Powinno mieć rozwinięte umiejętności językowe, które umożliwiają mu zrozumienie związków między dźwiękiem a literą, a także zdolność do koncentracji i motywację do nauki. Rodzice i nauczyciele powinni obserwować dziecko i reagować na jego sygnały. Kiedy maluch wykazuje zainteresowanie literami i czytaniem, a także posiada odpowiednie umiejętności, jak najbardziej można rozpocząć naukę czytania. Pomocne mogą okazać się zabawki, które naukę czytania zamienią w doskonałą zabawę:

 

Uwaga: Nauki czytania na pewno nie należy przyspieszać. Warto pamiętać też o pozytywnych bodźcach: chwalmy i nagradzajmy za postępy, ale nie karzmy za ich brak. Pomogą Ci też pozycje dostosowane do wieku, na przykład książki dla dzieci 5+ lat.

 

 

Metody nauki czytania

Ważne jest, aby nauczanie czytania było dostosowane do indywidualnych potrzeb i zdolności dziecka oraz było prowadzone w sposób ciekawy i przyjemny. Dzięki temu można zachęcić malucha do nauki i sprawić, że pokocha książki. Eksperci zalecają kilka metod nauki czytania. Na czym polegają?

Metoda literowa

Tradycyjną i jednocześnie najbardziej popularną metodą nauki czytania jest metoda literowa, stosowana w szkołach podstawowych. Polega na nauczeniu maluchów w pierwszej kolejności alfabetu, następnie dzielenia wyrazów na głoski i łączenia głosek w pełne wyrazy.

Metoda sylabowa

Sylabowa metoda nauki czytania polega na czytaniu sylabami, czyli grupami dźwięków, które tworzą wyrazy. Można wykorzystać graficzne przedstawienie samogłosek i skłonienie maluch, by samodzielnie je powtarzał. Następnie przychodzi czas na spółgłoski, a w dalszej kolejności – na łączenie spółgłosek i samogłosek w sylaby w różnych kombinacjach (na przykład PA, PE, PO, PI, PU). Sylabowa metoda nauki czytania wymaga wielu powtórzeń. Przydatne w niej będą różnego rodzaju edukacyjne zabawki. Naukę można przeprowadzić za pomocą gier typu memo czy obrazków i klocków z odpowiednimi sylabami.

Metoda fonetyczna

Metoda fonetyczna, podobnie jak metoda sylabowa, należy do grupy metod syntetycznych. Czym się charakteryzuje? Zaczyna się ją od podziału wyrazu na głoski, a dopiero później zapoznaje się dziecko z literą. Metoda skupia się na nauce związku między literami i dźwiękami.

Metoda globalna

Globalna metoda nauki czytania nazywana jest też metodą Glenna Domana. Polecana jest nawet tym dzieciom, które nie znają jeszcze literek, ale wykazują różne wrodzone zdolności, takie jak pamięć fotograficzna, spostrzegawczość czy kreatywność. Technika ta to nic innego jak “zabawa w czytanie”. Polega na pokazywaniu maluchowi kartoników z różnymi prostymi słowami (mama, tata, kot itd.) oraz jednoczesnym ich wypowiadaniu. Taki zestaw pojęć można prezentować dziecku kilka razy dziennie, kiedy jest nakarmione i wypoczęte. Później można pokazać konkretny kartonik i poprosić dziecko, żeby “przeczytało” napis.

Metoda mieszana

Metoda mieszana to nic innego, jak autorski program nauki czytania, który uwzględnia różnorodne potrzeby dzieci i pozwala optymalnie zaplanować proces dydaktyczny. W metodzie mieszanej można łączyć zalety metody globalnej Glenna Domana z nauką czytania metodą fonetyczną czy sylabową. Ważne, żeby dostosować poszczególne etapy i techniki do umiejętności dziecka i jego chęci do zdobywania kolejnych etapów wiedzy.

 

Dzięki opisanym przez nas metodom nauka czytania będzie łatwiejsza, bardziej przyjemna, a przede wszystkim efektywniejsza. Jak sprawić, żeby dziecko nabrało sympatii do książek? Właśnie proces edukacji poprzez zabawę może Ci w tym pomóc. Sprawdź wszystkie z zalecanych przez nas technik i przekonaj się, która z nich będzie skuteczniejsza w przypadku Twojego malucha. Oczywiście warto też sięgnąć po odpowiednie pozycje: książeczki na sam początek nauki i książki dla dzieci powyżej 6 roku życia.

0 komentarz
1

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz