Na czym polega rotacja zabawek i jak pomaga w utrzymaniu porządku?

przez tublu

   Rodzice często stają przed wyzwaniem jak utrzymać porządek w zabawkach swoich maluchów. Można korzystać z pudeł, koszy, półek, ale doskonale wiemy, że najczęściej te zabawki lądują po prostu na dywanie w salonie, kanapie, w kącie pokoju. Czasami mamy wrażenie, że trudności z zapanowaniem nad porządkiem wynikają po prostu ze zbyt dużej ich ilości. A okazji do obdarowania najmłodszych przecież ostatnio nie brakowało – Mikołajki, Gwiazdka. Dlatego tak bardzo spodobała nam się koncepcja ROTACJI ZABAWEK. Naszym zdaniem to świetny sposób na zachowanie porządku, pobudzenie kreatywności dziecka i jednoczesne zmniejszenie ilości zabawek w jego otoczeniu.

 

Czym jest rotacja zabawek?

Rotacja zabawek polega na cyklicznym wprowadzaniu i wycofywaniu zabawek z codziennego dostępu dziecka. Zamiast prezentować cały zbiór zabawek na raz, rodzice mogą podzielić je na kilka grup i rotować je co jakiś czas. Na przykład, można wybrać jedną grupę klocków, układanek, puzzli, zabawek sensorycznych, czy kilka pluszaków na dany okres, a po pewnym czasie wymienić je na inne. Świetne jest to, że taką rotację można zastosować dla dzieci w każdym wieku. Przy rotacji zabawek udostępniamy dzieciom mniejszą ilość zabawek, ale dzięki temu mogą poświęcić im większą uwagę i dłużej się nimi bawić.
Z doświadczenia wiemy, że moment rotacji jest dla dziecka bardzo ekscytujący. Na nowo odkrywa zabawki, które już wcześniej przecież miało, ale przez ich nadmiar nie miało okazji na dłuższą zabawę, bo kolejne dostępne zabawki rozpraszały uwagę.

 

Jak to działa?

Rotacja zabawek po pierwsze ogranicza ilość zabawek, z którymi dziecko ma styczność na co dzień. Mniejszy wybór może skłonić dziecko do głębszego zaangażowania się w zabawę z konkretnymi przedmiotami. Po drugie, nowe-stare zabawki stymulują kreatywność i wyobraźnię dziecka. To tak, jakby co jakiś czas otrzymywało zupełnie nowy zestaw zabawek!

 

Jak zrobić rotację zabawek?

Wybierz grupy zabawek. Podziel zabawki na kilka grup, z których wybierzesz zestawy do rotacji. Zabawki powinny być różnorodne pod względem edukacyjnym, sensorycznym i rozwojowym, dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka. Może to być podział na typy zabawek, np. klocki, gry planszowe, zabawki edukacyjne itp.

Zapewnij dziecku łatwy dostęp do zabawek i zapewnij bezpieczne miejsce do zabawy.

Jak często rotować zabawki? Tak naprawdę tutaj dużo zależy od dziecka i jego zainteresowań – obserwuj i reaguj. Jeśli zauważysz, że wybrany zestaw nie przypadł dziecku do gustu, nie bawi się nim chętnie, zmień przynajmniej kilka zabawek z zestawu. Czasami wystarczy też pobawić się razem z dzieckiem i pokazać mu, jakie dana zabawka daje możliwości.

Zadbaj o przechowywanie. Zorganizuj przestrzeń tak, aby łatwo było przechowywać w niej zestawy, które nie są używane w danym okresie. To może być specjalna szafka czy pojemniki oznaczone nazwami grup zabawek. Ułatwi Ci to sam proces rotacji zabawek, ale także uchroni je przed zniszczeniem i zabrudzeniem.

 

 

 

Zalety rotacji zabawek.

  • stymuluje rozwój – ograniczenie dostępu do zabawek pomaga skupić uwagę dziecka na konkretnych przedmiotach, wspierając rozwój umiejętności poznawczych, sensorycznych i motorycznych.
  • stymuluje kreatywność – ograniczona ilość zabawek zachęca do eksploracji i pobudza wyobraźnię
  • pomaga w utrzymaniu porządku – mniejsza liczba zabawek wokół przekłada się na porządek w domu.
  • różnorodność w zabawie – dziecko otrzymuje nowe bodźce i inspiracje do zabawy.

Wprowadzenie rotacji zabawek to nie tylko sposób na utrzymanie porządku. Może też rozwijać kreatywność i wspierać rozwój przez zabawę. Spróbuj tego prostego triku organizacyjnego, aby uporządkować przestrzeń i przynieść więcej radości z zabawy!

0 komentarz
0

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz