Najlepsze zabawki dla dwulatka. Etapy rozwoju oraz pomysły na zabawy.

przez tublu

   Jeśli zastanawiasz się w co można bawić się z dwulatkiem, to dzisiaj przychodzimy z podpowiedziami na zabawy i zabawki dla dwulatka. Dzieci w tym wieku to prawdziwi, mali odkrywcy świata. Każdy dzień to nowa przygoda, a zabawki stają się narzędziami do nauki, rozwijania zdolności oraz budowania podstaw przyszłego rozwoju. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy jakie zabawy i zabawki będą zajmowały na dłuższy czas i wspierały rozwój dwulatka!

 

Etap rozwoju dziecka w wieku dwóch lat.

Zabawy z dwulatkiem to wyjątkowy i radosny czas, który może być także okazją do budowania więzi rodzic-dziecko oraz wspierania rozwoju malucha. Jednak aby tworzyć odpowiednie zabawy, warto zrozumieć etapy rozwoju dziecka w wieku dwóch lat. Rozwój dwulatka to dynamiczny proces, w którym dziecko zdobywa nowe umiejętności. I doświadcza zmian w różnych sferach rozwoju, w tym motoryce, emocjach, komunikacji i poznawaniu świata. Oto ogólny zarys etapów rozwoju dwulatka oraz pomysły, jak rodzice mogą wspierać ten rozwój za pomocą zabaw i zabawek.

 

1. Rozwój mowy, komunikacji i języka

Etap: dwulatek jest w stanie używać prostych wyrazów, zdań i wyrażeń. To czas, kiedy zaczyna aktywnie komunikować się z otoczeniem.

Jak wspierać? Czytaj dziecku książki, rozmawiaj z nim i odpowiadaj na jego pytania. Grajcie w gry słowne, śpiewajcie piosenki i opowiadajcie historie. Zabawki, takie jak puzzle z literami czy gry słowne, mogą pomóc w rozwijaniu mowy.

Warto jednocześnie pamiętać, że rozwój mowy jest indywidualny i różni się między dziećmi. Niektóre dzieci mogą szybciej rozwijać swoją mowę, podczas gdy inne potrzebują więcej czasu. Ważne jest, aby stworzyć środowisko, które sprzyja rozwijaniu mowy, zachęcać do rozmów i cierpliwie odpowiadać na ich potrzeby komunikacyjne. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące rozwoju mowy swojego dziecka, warto skonsultować się z logopedą lub specjalistą ds. rozwoju dziecięcego.

 

2. Rozwój motoryki dużych mięśni (fizyczny)

Etap: dwulatek rozwija zdolność chodzenia, biegania, skakania i wspina się na niskie przedmioty.

Jak wspierać? Zachęcaj dziecko do aktywności fizycznych na świeżym powietrzu, takich jak zabawa na placu zabaw, jazda na rowerku lub hulajnodze. Bardzo przydatna i rozwojowa będzie także zabawa piłkami, skoczkami, bujakami.

 

3. Rozwój motoryki małych mięśni (manualny)

Etap: dziecko rozwija umiejętność chwytania, kontrolowania małych przedmiotów.

Jak wspierać? Dostarczaj zabawek, które rozwijają motorykę małą, takich jak klocki, plastelina, puzzle i kredki do rysowania. Zachęcaj do układania, rysowania i innych aktywności, które wymagają precyzyjne ruchy dłoni i paluszków.

 

4. Rozwój społeczny i emocjonalny

Etap: dziecko uczy się rozpoznawać emocje, wyrażać swoje uczucia i nawiązywać kontakty społeczne.

Jak wspierać? Wspieraj dziecko w rozumieniu i radzeniu sobie z emocjami, nauczając je rozpoznawania emocji u innych. Zachęcaj do zabaw z rówieśnikami i nawiązywania przyjacielskich relacji. Pomocne mogą być również gry i książeczki pokazujące i nazywające emocje.

 

5. Rozwój poznawczy

Etap: dwulatek zaczyna eksplorować i poznawać świat, zadając wiele pytań i zdobywając nowe doświadczenia.

Jak wspierać? Dostarcz dziecku możliwość eksploracji otoczenia. Zabawki edukacyjne, takie jak puzzle, klocki logiczne, książki obrazkowe i zestawy do eksperymentów, mogą rozwijać jego zdolność myślenia i rozwiązywania problemów.

 

6. Rozwój samoobsługi i samodzielności

Etap: dziecko zaczyna uczyć się podstawowych umiejętności samoobsługi, takich jak samodzielne jedzenie, czy ubieranie się.

Jak wspierać? Daj dziecku szansę na samodzielność w codziennych czynnościach, ale zachowuj cierpliwość i oferuj pomoc, gdy jest to potrzebne. Zabawki, które naśladują codzienne sytuacje, takie jak kuchnie zabawkowe i zestawy do ubierania, mogą pomóc w rozwijaniu tych umiejętności. Dziecko w wieku dwóch lat jest też już gotowe do nauki podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak przekraczanie ulicy z dorosłym czy niebawienie się w pobliżu niebezpiecznych przedmiotów.

Podczas procesu rozwoju samoobsługi i samodzielności ważne jest, aby rodzice i opiekunowie wspierali dziecko w jego próbach samodzielności, jednocześnie zapewniając bezpieczne środowisko i cierpliwie odpowiadając na jego potrzeby i pytania. Rozwój samodzielności to ważna część kształtowania niezależności i pewności siebie dziecka. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualnie, więc ważne jest dostosowanie rodzicielskiego wsparcia do jego potrzeb i zainteresowań. Wspieraj rozwój dziecka, zachęcaj do eksperymentowania i eksploracji, a także bawcie się razem, co nie tylko pomaga w rozwoju, ale także wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem.

 

Zabawki dla dwulatków – jak dostosować je do rozwoju dziecka?

Teraz, gdy rozumiemy typowe etapy rozwoju dwulatka, możemy wybrać odpowiednie zabawy i zabawki, które wspierają jego rozwój:

1. Zabawki wspierające rozwój mowy

Rozwój mowy jest ważnym etapem rozwoju dziecka i istnieje wiele sposobów na wspieranie malucha w tym procesie. A nasz sklep to doskonałe źródło produktów i pomysłów, które pomogą Twojemu dziecku w rozwijaniu mowy oraz umiejętności komunikacyjnych w interesujący i angażujący sposób. Znajdziesz u nas zabawki, gry, układanki, literkowe puzzle, zabawki logopedyczne, książeczki i wiele innych akcesoriów, które stymulują rozwój.

 

 

2. Zabawki wspierające trening motoryki dużej

Motoryka duża jest kluczowym elementem rozwoju fizycznego dziecka i odnosi się do umiejętności kontrolowania i koordynowania ruchów całego ciała. Obejmuje ona m.in. umiejętność utrzymania równowagi, poruszania się, skakania, chodzenia, biegania, ruchy rąk i nóg. Do treningu motoryki dużej u dziecka w wieku dwóch la możesz wykorzystać dostępne u nas muszelki Bilibo, jeździki i hulajnogi ScootandRide, rowerki, pchacze, ścieżki sensoryczne, klocki konstrukcyjne MODU. Ważne jest, aby wspierać rozwój motoryki dużej u dziecka, dostarczając mu odpowiedniej ilości czasu i przestrzeni na aktywność fizyczną. Zachęcaj dziecko do ruchu, angażując je w różne formy aktywności fizycznej, takie jak zabawy na świeżym powietrzu, ćwiczenia, gry zespołowe, jazda na rowerze czy pływanie. To pozwoli mu na rozwijanie siły mięśniowej, koordynacji ruchowej, równowagi i zdrowego stylu życia.

 

 

3. Zabawki wspierające trening motoryki małej

Motoryka mała jest kluczowa dla wielu aspektów rozwoju dziecka. To nic innego jak umiejętności precyzyjnego kontrolowania i manipulowania małymi mięśniami, takimi jak mięśnie palców, dłoni i nadgarstków. Zabawkami, które mogą się przydać w treningu motoryki małej u dwulatka są m.in. dostępne u nas tablice manipulacyjne, układanki, puzzle, sortery, klocki, czy masy plastyczne.

 

 

4. Zabawki muzyczne

Śpiewajcie piosenki, tańczcie razem do ulubionej muzyki, używajcie prostych instrumentów muzycznych. To doskonały sposób na rozwijanie umiejętności językowych i rytmicznych. Świetnie sprawdzą się to tego instrumenty muzyczne takie jak marakasy, bębenki czy ksylofony, pozwalają dzieciom eksplorować dźwięki i rytm. To doskonały sposób na rozwijanie słuchu i kreatywności.

 

 

5. Zabawy w udawanie i odgrywanie ról

Wspieraj kreatywne zabawy w udawanie, udając zwierzęta, postacie z bajek lub codzienne sytuacje. To rozwija wyobraźnię i zdolności społeczne. Świetnie sprawdzą się zestawy, które pozwalają udawać, że gotujemy, sprzątamy, majsterkujemy, opiekujemy się innymi. Nie tylko zajmują na długo, ale także wspierają rozwijanie umiejętności społecznych i pomagają dziecku zrozumieć świat dorosłych.

 

 

6. Zabawa klockami

Klocki to świetna zabawa, która wspiera rozwój motoryczny i umiejętności rozwiązywania problemów. To klasyczna zabawka, która nie tylko rozwija umiejętności motoryczne, ale także kreatywność i wyobraźnię dziecka. Dla dwulatka najlepsze będą większe klocki, które łatwo chwycić i łączyć. Polecamy m.in. pierwsze klocki magnetyczne, miękkie, silikonowe od Dena Toys oraz „Jeżyki” – z licznymi wypustkami, dzięki którym maluch łatwo je połączy.

 

 

7. Zabawki plastyczne

Daj dwulatkowi możliwość rysowania, malowania, wyklejania i lepienia z plasteliny. To pomaga rozwijać zdolności manualne i wyrażanie siebie. U nas znajdziesz masy plastycznye, czypierwsze zestawy artystyczne, które pozwolą dziecku wyrazić swoją kreatywność i rozwijać zdolności artystyczne.

 

 

8. Książki dla dwulatka

Nie od dziś wiadomo, że czytanie Dziecku wszechstronnie wpływa na jego rozwój: wzbogaca słownictwo, pobudza wyobraźnię, poprawia pamięć, czy wspomaga koncentrację. Idealnie by było, gdyby udało nam się czytać z Dzieckiem przynajmniej 20 minut dziennie. W Tublu wśród książek dla dzieci w wieku 2 lat dominują te z małą ilością tekstu oraz obrazkowe, które w wyjątkowy sposób angażują dzieci – rozwijają spostrzegawczość i koncentrację, skupiając ich uwagę na wybranym bohaterze lub elemencie, pomagają w nauce słownictwa. 

 

9. Układanie puzzli

Co daje układanie puzzli? Uczy kolorów, kształtów, cyfr, liter. Pomaga ćwiczyć koncentrację i pamięć wzrokową. Rozwija motorykę, ćwiczy precyzję ruchów, pobudzając przy tym obie półkule mózgu. Uczy pracy zespołowej i wspólnego rozwiązywania zadań. Koniecznie zajrzyj do nas po te najpiękniejsze takich marek jak Londji, Apli Kids, Little Dutch czy Janod.

 

10. Pierwsze gry planszowe

Gry planszowe dla dzieci w wieku dwóch lat? Oczywiście! Tublu.pl oferuje gry edukacyjne, które uczą podstawowych pojęć matematycznych, kształtów, kolorów. Wspólne granie to nie tylko świetna zabawa i sposób na spędzanie czasu z dzieckiem, ale także rewelacyjny trening cierpliwości, koncentracji, szybkości reakcji oraz przestrzegania zasad fair play. 

 

Dwulatek to wiek pełen odkryć i przełomowych momentów. Wybierając zabawki dla dwulatka, pamiętaj, że są one nie tylko źródłem rozrywki, ale także narzędziem rozwoju. Klocki, gry planszowe, instrumenty muzyczne, puzzle i wiele innych zabawek dostępnych na stronie Tublu.pl pomogą Twojemu dziecku w zdobywaniu nowych umiejętności, rozwijaniu wyobraźni i uczeniu się poprzez zabawę.

 

 

 

 

 

 

 

0 komentarz
1

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz