Nauka przez zabawę – jakie korzyści niesie?

przez tublu

   Czy wiesz, że nauka przez zabawę jest jednym z najskuteczniejszych i najbardziej satysfakcjonujących sposobów rozwijania umiejętności Twojego dziecka? Zabawki stymulujące rozwój malucha są niezwykle istotne dla budowania umiejętności sensorycznych, motorycznych, nauki mowy, nauki pisania i wielu innych obszarów rozwojowych.

Dlatego w naszym sklepie przygotowaliśmy specjalną zakładkę „ROZWÓJ DZIECKA”, w której znajdziesz zabawki i pomoce dydaktyczne idealne do nauki mowy, liczenia, czy pisania. A oprócz nich czeka sporo propozycji zabawek wspierających pamięć, koncentrację, koordynację motorykę małą i dużą. Razem z nami możesz pokazać swojemu dziecku, że najlepsza nauka to ta przez zabawę!

 

Korzyści płynące z nauki przez zabawę.

Sprawdź jakie korzyści płyną z nauki przez zabawę i dlaczego warto wprowadzić ten kreatywny i interaktywny styl nauki do życia Twojego malucha:

  • motywacja i radość: dzieci uczą się najlepiej, kiedy są zainteresowane i podekscytowane. Nauka przez zabawę umożliwia wprowadzenie elementu zabawy i emocji do procesu edukacji. Poprzez gry, eksperymenty, zadania kreatywne i interaktywne, Twoje dziecko będzie się uczyć z radością i motywacją, co przekłada się na lepsze wyniki i rozwój pasji do nauki.
  • angażowanie wszystkich zmysłów: nauka przez zabawę stwarza możliwość aktywnego angażowania wszystkich zmysłów dziecka. Dzięki temu proces uczenia się będzie bardziej kompleksowy i efektywny. Zabawy sensoryczne, manipulacyjne czy eksperymentalne rozwijają zdolności poznawcze, koordynację ruchową i zdolności percepcyjne.
  • kreatywność i rozwijanie umiejętności poznawczych: nauka przez zabawę stymuluje kreatywność i wyobraźnię dzieci. Podczas zabaw edukacyjnych dzieci mają okazję eksperymentować, tworzyć, rozwiązywać problemy i wdrażać własne pomysły. Taka forma nauki rozwija umiejętności poznawcze, logiczne myślenie, rozwiązywanie problemów i twórcze myślenie.
  • umacnianie więzi rodzinnych: nauka przez zabawę to także doskonała okazja do spędzania czasu z dziećmi i budowania silnych więzi rodzinnych. Zabawy edukacyjne są świetną formą wspólnych doświadczeń, które wzmacniają relacje, budują zaufanie i tworzą miłe wspomnienia.
  • indywidualne tempo i dostosowanie: nauka przez zabawę umożliwia dostosowanie procesu edukacyjnego do indywidualnych potrzeb i tempa rozwoju Twojego dziecka. Możesz dostosować zadania, gry czy zabawy do jego umiejętności, zainteresowań i poziomu rozwoju, co przyspiesza przyswajanie wiedzy i rozwój umiejętności.
  • stała chęć do nauki: dzieci uczące się przez zabawę często przenoszą pozytywną postawę i chęć do nauki na inne obszary życia. Tworzą zdrowe nawyki edukacyjne, ciekawość świata i otwartość na nowe wyzwania. Nauka przez zabawę zapewnia fundament dla długotrwałego zainteresowania nauką i rozwijaniem umiejętności.

Jak wspomagać rozwój dziecka przez zabawę, sprawdźcie nasze podpowiedzi:

Nauka czytania

Nauka czytania jest niezwykle ważnym etapem rozwoju dziecka i nigdy nie jest na nią za wcześnie. Powinna być zabawna i stymulująca, zachęcająca do odkrywania nowych światów, rozwijania wyobraźni i pasji do literatury. Istnieje wiele skutecznych sposobów, które mogą pomóc w tym procesie. My chcemy pokazać, że naukę czytania można łatwo połączyć z zabawą.

Od czego zacząć? Od regularnego czytania dziecku na głos, już od jego pierwszych dni życia. I wspólnego oglądania pierwszych książeczek. Warto zacząć też od układanek, gier, czy magnesów, które przybliżą dziecku wygląd literek i pomogą w nauce dźwięków. Z magnetycznych literek można też układać pierwsze, proste wyrazy i wspólnie je czytać – zacznij od słów dobrze znanych dziecku – mama, tata, dom, lala. W ramce poniżej możesz sprawdzić jakie zabawki będzie jeszcze wspierały naukę czytania.

O metodach nauki czytania pisaliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów: Metody nauki czytania dla dzieci. Która z nich jest najskuteczniejsza?

 

 

 

Nauka pisania

Nauka pisania jest niezwykle ważnym etapem rozwoju dziecka, a my chcemy pokazać, że można łatwo połączyć ją z zabawą. Do nauki pisania możesz wykorzystać dostępne u nas klocki i magnesy, gry, tablice, arkusze, zeszyty i książeczki ćwiczeniami, czy kredki. Pozwolą na tworzenie pierwszych słów i zdobywanie pewności siebie w pisaniu. Nasze produkty zostały starannie dobrane, aby umożliwić maluchom naukę pisania w przyjemny sposób, rozwijając jednocześnie ich zdolności manualne i koordynację ruchową.

Mamy kilka sugestii i praktycznych wskazówek, które mogą być pomocne w nauce pisania:

1. Zabawa w pisanie: zachęć dziecko do powtarzania i naśladowania liter oraz prostych kształtów. Możesz użyć specjalnych arkuszy z zarysowanymi literami lub zadać mu zadanie, aby naśladowało Twoje pisanie. Możesz używać różnokolorowych kredek, pisaków i farb, aby pisanie było atrakcyjne i kreatywne. Pozwól dziecku eksperymentować i odkrywać różne style i techniki pisania.
2. Pisanie liter na różnych powierzchniach: zachęć dziecko do pisania liter na różnych powierzchniach, takich jak piasek kinetyczny, tablica magnetyczna, kredą po chodniku lub zanurzanie palców w farbie i tworzenie liter na papierze.
3. Zabawki i pomoce edukacyjne: wykorzystaj zabawki i pomoce edukacyjne, które wspierają naukę pisania. Klocki literowe, pisaki, tablice do pisania, puzzlowe litery, interaktywne książki pisakowe – to tylko kilka przykładów zabawek, które mogą pomóc dziecku w praktycznym ćwiczeniu pisania.
4. Zadania pisemne: daj dziecku proste zadania pisemne, takie jak pisemne odtwarzanie krótkich słów, tworzenie prostych zdań lub nazywanie przedmiotów na podstawie obrazków. Stopniowo wprowadzaj coraz bardziej zaawansowane zadania, aby rozwijać umiejętności pisania.
5. Ćwiczenia ruchowe: wykorzystaj ćwiczenia ruchowe, takie jak ruchy rąk, palców i nadgarstków, które pomagają w rozwijaniu motoryki małej i precyzji ruchów potrzebnych do pisania.
6. Cierpliwość i pochwały: bądź cierpliwy i wspierający w trakcie nauki pisania. Pochwal dziecko za postępy i stawiaj małe cele, które będą budować jego pewność siebie i motywację.

 

 

Nauka liczenia

Nauka liczenia jest ważną umiejętnością dla rozwoju matematycznego dziecka. A jak rodzic może wspierać i pomóc dziecku w nauce liczenia? Zacznij od prostych koncepcji liczenia, takich jak rozpoznawanie i nazywanie cyfr od 1 do 10. Pomóż dziecku zrozumieć, że każda cyfra ma swoje unikalne znaczenie. Dobrym pomysłem jest wykorzystywaniem codziennych sytuacji, aby pokazać dziecku, jak liczenie jest przydatne w życiu – liczcie razem kredki w pudełku, łyżeczki w szufladzie, czy klocki w pudełku. Skorzystaj także z naszych zabawkowych podpowiedzi, które pozwolą połączyć naukę liczenia z zabawą. Znajdziesz u nas puzzle, zeszyty ćwiczeń, cyfry-magnesy, liczydła, czy gry, które będą zachęcały do poznawania świata matematyki!

 

 

 

Rozwój mowy

Rozwój mowy jest ważnym etapem rozwoju dziecka i istnieje wiele sposobów na wspieranie malucha w tym procesie. A nasz sklep to doskonałe źródło produktów i pomysłów, które pomogą Twojemu dziecku w rozwijaniu mowy oraz umiejętności komunikacyjnych w interesujący i angażujący sposób. Znajdziesz u nas zabawki, gry, układanki, literkowe puzzle, zabawki logopedyczne, książeczki i wiele innych akcesoriów, które stymulują rozwój. Nasze produkty zostały starannie dobrane, aby wspierać naukę dźwięków, słów, liter i zdań w sposób przyjemny i interaktywny. Świetną propozycją może być też zestaw do nauki języków od Timio. Z nim można się bawić i jednocześnie uczyć słówek w aż 8 językach! Timio to interaktywna, dźwiękowa zabawka edukacyjna, która pomaga dzieciom rozwijać wiedzę i słownictwo w różnych językach.  Twój maluch pozna słówka, piosenki, rozwiąże proste zadania. Do wyboru jest aż 8 języków – angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, holenderski, portugalski, chiński. Timio jest bezpieczny i łatwy w użyciu. Zestaw składa się z odtwarzacza oraz wymiennych dysków o różnej tematyce. Zabawa nim wzmacnia rozwój mowy, koncentrację i zdolności motoryczne. I zachęca do nauki drugiego lub trzeciego języka. Obejrzyj koniecznie nasz film i poznaj Timio z bliska!

Jak rodzic może wesprzeć dziecko w procesie rozwoju mowy? Oto kilka podpowiedzi:

1. Częste rozmowy: prowadź z dzieckiem częste rozmowy, zadawaj pytania, opowiadaj historie, opisuj obrazy, zachęcaj dziecko do dzielenia się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami. Ważne jest, aby zapewnić dziecku wiele okazji do słuchania i aktywnego udziału w rozmowach.
2. Czytanie książek: czytanie książek to doskonały sposób na rozwijanie mowy u dziecka. Czytaj głośno różne rodzaje książek, opowiadaj historie, pytaj o treść i zachęcaj dziecko do opisywania obrazków. Możesz także wybierać książki, które zawierają powtarzające się dźwięki i rymy.
3. Piosenki i rymowanki: śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek jest świetnym sposobem na rozwijanie mowy i zapamiętywania słów. Wybieraj różne piosenki, śpiewaj wspólnie z dzieckiem, skupiając się na wyraźnej wymowie i intonacji. Rymowanki są również pomocne, ponieważ dziecko może zapamiętywać wzorce dźwiękowe i słowne.
4. Zabawy słowne: stwórz zabawy słowne, które angażują mowę dziecka. Możesz prosić dziecko o opisywanie przedmiotów, rysowanie słów, układanie rymowanych zdań czy tworzenie historii. To pomaga w rozwijaniu słownictwa, zdolności opowiadania i konstrukcji zdań.
5. Zabawy słowno-ruchowe: połącz mowę z ruchem, organizując zabawy słowno-ruchowe. Na przykład, zachęć dziecko do naśladowania zwierząt i wydawania odpowiednich dźwięków, robienia min, które odpowiadają różnym emocjom, czy tańczenia i śpiewania przy piosenkach.
6. Puzzle słowne: wykorzystaj puzzle słowne lub karty z obrazkami i słowami, które pomogą dziecku ćwiczyć rozpoznawanie i dopasowywanie słów. Możesz tworzyć gry, w których dziecko musi znaleźć odpowiednie słowo do obrazka lub ułożyć słowa w odpowiedniej kolejności.

 

 

Rozwój słuchu

Rozwój słuchu jest istotny dla ogólnego rozwoju dziecka, komunikacji, rozwoju mowy i umiejętności poznawczych. Można go wspierać na wiele sposobów, my proponujemy zabawę – wspólne muzykowanie, śpiewanie i granie na instrumentach, układanie puzzli dźwiękowych, zabawę z Timio i serią interaktywnych książeczek z mówiącym piórem Albik. Już teraz otwórz drzwi do fascynującego świata dźwięków, melodii i rytmów, gdzie Twoje dziecko będzie mogło rozwijać swoje umiejętności muzyczne i kreatywność.

 

 

 

Koordynacja wzrokowo-ruchowa

Koordynacja wzrokowo-ruchowa to zdolność łączenia percepcji wzrokowej z precyzyjnymi ruchami ciała i jest niezbędna w wielu codziennych czynnościach, takich jak czytanie, pisanie, rzucanie i łapanie piłki, pisanie na klawiaturze, jazda na rowerze. Wspieranie rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej u dzieci może odbywać się poprzez różne aktywności i ćwiczenia, takie jak zabawy z piłką, gry zręcznościowe, układanie puzzli, malowanie, rysowanie czy manipulowanie małymi przedmiotami. W naszym sklepie znajdziesz sporo inspiracji i produktów, które pomogą Twojemu dziecku w rozwijaniu precyzji ruchów, koordynacji wzrokowo-ruchowej i zdolności percepcyjnych: klocki, układanki, gry planszowe, a także zestawy do rysowania i modelowania, to tylko niektóre z nich. Nasze produkty zostały starannie dobrane, aby rozwijać precyzję i sprawność manualną, jednocześnie stymulując koordynację wzrokowo-ruchową.

 

 

Motoryka duża

Motoryka duża jest kluczowym elementem rozwoju fizycznego dziecka i odnosi się do umiejętności kontrolowania i koordynowania ruchów całego ciała. Obejmuje ona m.in. umiejętność utrzymania równowagi, poruszania się, skakania, chodzenia, biegania, ruchy rąk i nóg. Do treningu motoryki dużej u swojego dziecka możesz wykorzystać dostępne u nas muszelki Bilibo, jeździki i hulajnogi ScootandRide, rowerki, pchacze, ścieżki sensoryczne, klocki konstrukcyjne MODU.

Ważne jest, aby wspierać rozwój motoryki dużej u dziecka, dostarczając mu odpowiedniej ilości czasu i przestrzeni na aktywność fizyczną. Zachęcaj dziecko do ruchu, angażując je w różne formy aktywności fizycznej, takie jak zabawy na świeżym powietrzu, ćwiczenia, gry zespołowe, jazda na rowerze czy pływanie. To pozwoli mu na rozwijanie siły mięśniowej, koordynacji ruchowej, równowagi i zdrowego stylu życia.

 

 

Motoryka mała

Motoryka mała jest kluczowa dla wielu aspektów rozwoju dziecka. To nic innego jak umiejętności precyzyjnego kontrolowania i manipulowania małymi mięśniami, takimi jak mięśnie palców, dłoni i nadgarstków. Motoryka mała rozwija się stopniowo wraz z rozwojem dziecka i jest niezbędna do wykonywania precyzyjnych zadań manualnych, takich jak chwytanie, przekręcanie, manipulowanie przedmiotami czy wykonywanie precyzyjnych ruchów. Zabawkami, które mogą się przydać w treningu motoryki małej są m.in. dostępne u nas tablice manipulacyjne, układanki, puzzle, sortery, klocki, czy masy plastyczne.

Kilka naszych pomysłów na wspieranie treningu motoryki małej u dziecka:

– zabawy manipulacyjne: zachęć dziecko do manipulowania różnymi przedmiotami, takimi jak puzzle, klocki, układanki, gry planszowe, instrumenty muzyczne czy narzędzia plastyczne. Daj mu szansę na eksperymentowanie z różnymi technikami, takimi jak chwytanie, obracanie, układanie i łączenie elementów.
– rysowanie i kolorowanie: dostarcz dziecku kolorowanki, kartki papieru, kredki, farby, długopisy i inne narzędzia do rysowania. Zachęć je do tworzenia różnych kształtów, linii, obrazków i wzorów. Możesz także wprowadzić zabawy z łamigłówkami w formie rysowania, takie jak łączenie kropek czy odtwarzanie wzorów.
– zabawy z manipulacją plasteliny: plastelina i masa plastyczna to świetne narzędzie do treningu motoryki małej. Zachęć do wyciskania, formowania, tworzenia kształtów, wałkowania i tworzenia różnych przedmiotów. Możesz także dodawać do zabawy różne narzędzia, takie jak foremki, wałki czy nożyczki do plasteliny.
– zabawy w nawlekanie: zachęć dziecko do przewlekania lub nawlekania koralików na nitkę, sznurowadło czy sznurek. To doskonała aktywność, która rozwija sprawność palców i umiejętność skupienia uwagi.
– książki do dotykania: Książki z elementami do wysuwania, przesuwania czy ze stronami o różnorodnej fakturze (takimi jak futerka, tkanin) są doskonałym narzędziem do rozwijania motoryki małej. Daj dziecku możliwość eksplorowania różnych faktur i manipulowania elementami w książce.

 

 

Pamięć i koncentracja

Rozwój pamięci i koncentracji jest istotny dla efektywnej nauki i ogólnego rozwoju dziecka. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór produktów i pomysłów, które pomogą Twojemu dziecku w rozwijaniu umiejętności zapamiętywania, skupienia uwagi i koncentracji. Zajrzyj po gry pamięciowe, zagadki i łamigłówki, książki, klocki, puzzle, które dostarczają maluchom zarówno zabawy, jak i skutecznego treningu pamięci oraz umiejętności koncentracji.

 

 

 

Rozwój emocjonalny

Rozwój emocjonalny jest ważnym aspektem rozwoju dziecka i wpływa na jego zdolność do rozpoznawania, rozumienia i regulacji emocji. Nie zawsze ten proces jest łatwy, prosty i przyjemny. W rozpoznawaniu emocji, nazywaniu ich, wzmacnianiem tych pozytywnych i radzeniu sobie z tymi negatywnymi mogą pomóc proponowane przez nas książki o emocjach, układanki oraz zabawa w odrywanie scenek. Pamiętaj, że ważniejsze od zabawek jest stworzenie dziecku bezpiecznego i wspierającego środowiska, pełnego akceptacji dla swobodnego wyrażania emocji.

Istnieje wiele sposobów, w jakie rodzic może pomóc w rozwoju emocjonalnym dziecka. Oto kilka z nich:

– bezpieczeństwo: stwórz bezpieczne i wspierające środowisko, w którym dziecko będzie mogło swobodnie wyrażać swoje uczucia i emocje.
– bądź empatycznym słuchaczem: słuchaj uważnie, kiedy dziecko dzieli się swoimi emocjami. Wyraź zrozumienie i empatię, aby dziecko czuło się usłyszane i zrozumiane.
– naucz rozpoznawania i nazywania emocji: pomóż dziecku w rozpoznawaniu różnych emocji, używając słów, obrazków lub opowieści. Naucz dziecko, jak nazywać emocje, aby mogło lepiej je rozumieć i wyrażać. Zachęć dziecko do wyrażania swoich emocji poprzez rozmowy, rysowanie, malowanie czy zabawę teatrem. Uczyń z domu bezpieczne miejsce, w którym dziecko może otwarcie mówić o swoich uczuciach i przeżyciach.
– wspólne czytanie: wybieraj książki, które opowiadają historie dotyczące różnych emocji, takie jak radość, smutek, złość czy strach. Czytanie takich książek pomoże dziecku zrozumieć różnorodność emocji i nauczyć się, jak je rozpoznawać i nazwać.
– naucz strategii radzenia sobie z emocjami: pomóż dziecku w nauce zdrowych strategii radzenia sobie z emocjami, takich jak oddychanie głębokie, odpoczynek, rozmowy z bliskimi czy wyrażanie swoich uczuć w pozytywny sposób.
– zabawy z rolami: organizuj zabawy, w których dziecko może wcielać się w różne role i sytuacje, co pozwoli mu na eksplorację i zrozumienie różnych emocji. Na przykład, zachęcaj dziecko do udawania, że jest lekarzem, nauczycielem, rodzicem itp., co pozwoli mu na odczuwanie i wyrażanie różnych emocji.
– zabawy sensoryczne: takie jak zabawy z piaskiem, wodą, plasteliną czy innymi materiałami, mogą pomóc dziecku w rozpoznawaniu i regulacji swoich emocji. Poprzez eksplorację różnych tekstur i odczuć, dziecko może doświadczać przyjemnych bodźców i się relaksować.

 

 

Integracja sensoryczna

W ciągu pierwszego roku życia dziecka następuje tak niesamowity jego rozwój, że zmiany zachodzą praktycznie z dnia na dzień. Każdy rodzic nie tylko te zmiany bacznie obserwuje, ale także stara się je wspierać. I to już od pierwszych chwil życia malucha. Dziecko poznaje otaczający je świat wszystkimi zmysłami: słuchem, smakiem, wzrokiem, dotykiem, węchem a zgodnie z założeniami integracji sensorycznej, także przez równowagę i czucie głębokie. Proces integracji sensorycznej rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa do ok. 6-7 roku życia. Dlatego tak ważne jest, by wspierać ją już samego początku.

I tutaj z pomocą przychodzą zabawki sensoryczne, które oddziaływają na zmysły malucha – jeden lub kilka na raz. Charakterystyczne są dla nich różnorodne faktury i kolory. Często mają bezpieczne lusterka, szeleszczące elementy, metki czy ukryte wewnątrz dzwoneczki. Mogą wydawać dźwięki, zwróćcie jednak uwagę, by nie były one zbyt głośnie i drażniące. Głównym zadaniem zabawek i zabaw sensorycznych będzie dostarczanie bodźców, stymulowanie zmysłów i budowanie świata doznań maluszka.

Oto kilka sposobów, w jakie rodzic może wspomagać rozwój integracji sensorycznej u dziecka:

– stymulowanie zmysłów: zorganizuj różnorodne doświadczenia sensoryczne dla dziecka, takie jak dotyk, dźwięk, zapach, smak i ruch. Zapewniaj dziecku możliwość eksplorowania różnych tekstur, zapachów, dźwięków i smaków poprzez różne zabawy i aktywności.
– zabawy związane z równowagą: zachęcaj dziecko do zabaw na placach zabaw, wspinaczki, huśtania czy jazdy na rowerze. Te aktywności pomagają w rozwoju równowagi.
– zabawy manipulacyjne: wykorzystaj różne materiały i tekstury do zabaw manipulacyjnych, takie jak plastelina, piasek kinetyczny, ryż, woda czy zabawy z piankowymi literkami. Daj dziecku szansę na eksplorację i manipulację różnymi materiałami, co pobudza zmysł dotyku.
– zabawy sensoryczne w wodzie: organizuj zabawy z wodą, takie jak kąpiele wypełnione zabawkami, zabawy z plastikowymi pojemnikami czy zlewaniem wody z jednego pojemnika do drugiego. Zabawy w wodzie stymulują wiele zmysłów, a także odprężają.
– zabawy z dźwiękiem: wykorzystaj instrumenty muzyczne, trąbki, bębny czy głośne zabawki, aby dziecko mogło doświadczać różnych dźwięków i rytmów. Możesz też bawić się w przyśpiewki i śpiewać razem z dzieckiem.
– zabawy z układaniem i sortowaniem: wybieraj zabawki, które wymagają precyzyjnego manipulowania, układania i sortowania, takie jak klocki, układanki, gry logiczne czy puzzle. To rozwija umiejętności manipulacyjne i wzrokowo-przestrzenne.

https://www.youtube.com/watch?v=KWUXHoyAjcw

 

Więcej o zabawkach i zabawach sensorycznych możesz przeczytać także we wpisach:
„Po co dziecku zabawki sensoryczne?” oraz „7 pomysłów na wspólne zabawy sensoryczne z dzieckiem”.

 

 

 

Nauka przez zabawę to klucz do sukcesu i radości w edukacji dzieci. Odkryj z nami szeroki wybór zabawek i gier edukacyjnych, które umożliwią Twojemu dziecku rozwijanie umiejętności w sposób kreatywny i interaktywny. Wprowadź naukę przez zabawę do życia swojego malucha i obserwuj, jak rozwija się jego pasja do odkrywania świata!

1 komentarz
0

Może Ci się spodobać

1 komentarz

Rozwój emocjonalny dziecka - jak go wspierać? - Blog Tublu.pl 18 października, 2023 - 12:20

[…] Czas z dzieckiem […]

Odpowiedź

Zostaw komentarz