Niemowlę na basenie- jak się przygotować?

przez tublu

   Maluszki na basenie to żadna nowość. Od dawna wiadomo, że woda doskonale wzmacnia mięśnie, pomaga dbać o prawidłową postawę ciała nie obciążając przy tym stawów. Już od pierwszych miesięcy dziecka warto zaprzyjaźniać go z wodą, w końcu w życiu płodowym była dla niego naturalnym środowiskiem. Mamy nadzieje, że dzięki naszym radom o niczym nie zapomnicie i Wasze wspólne wyjście na basen będzie czystą przyjemnością.

Zacznijmy od tego, dlaczego warto? Oprócz kształtowania dobrych nawyków, lekarze i fizjoterapeuci mówią o doskonałym wpływie wody na wzmożone jak również osłabione napięcie mięśniowe u dzieci. Przy dobraniu odpowiednich ćwiczeń woda potrafi działać kojąco, rozluźniająco, wzmacniając  jednocześnie odpowiednie mięśnie. Niemowlęta do około 8 miesiąca życia zachowują naturalny odruch dzięki któremu po zanurzeniu główki pod wodę nie otwierają ust. Zapobiega to niebezpiecznemu zachłyśnięciu. Niestety z upływem czasu ten odruch zanika dlatego warto dziecko oswoić z wodą już wcześniej. Dla większości dzieci wyjście na basen jest ogromną atrakcją, są radosne, wesoło pluskają się w wodzie. Jeżeli na Waszej pływalni prowadzone są zajęcia nauki pływania dla niemowląt, warto je rozważyć. W ten sposób nie tylko będziecie zaszczepiać w nim zamiłowanie do pływania ale będzie miało też kontakt ze swoimi rówieśnikami.

Niezbędnik malucha

Podstawą do wyjścia na basen jest oczywiście torba. A najlepiej dwie torby, jedna dla mamy i druga dla dziecka. Łatwiej wtedy o lepszą organizacje i sprawniejsze wyjście z pływalni. No dobrze ale co właściwie do niej spakować?

Pierwsza rzecz to ręcznik, który otuli maleństwo po kąpieli. Wykonany z materiału szybko chłonącego wodę, z milutkim kapturkiem dzięki któremu nie będzie spadał z główki dziecka.

pr_image_1406

Ręcznik Skip hop

 

Kolejną bardzo ważną rzeczą bez której nie wejdziemy z maluchem na basen jest pieluszka do pływania, chłonna wewnątrz, nie przepuszczającą na zewnątrz. Tu mamy bardzo duży wybór, na rynku dostępne są pieluszki jednorazowe i wielokrotnego użytku. Te drugie zachwycają ilością dostępnych wzorów i kolorów. Kupując wielorazowe pieluchy dbamy dodatkowo o nasze środowisko.

thumbImage.php

Pieluszka Happy nappy

 

Następna na liście rzeczy do spakowania, dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowany powinna być butelka z pokarmem. To bardzo ważne, woda jest wspaniałą atrakcją dla dzieci ale trzeba pamiętać, że wyciąga z nich dużo energii. Niemowlę po kąpieli może być głodne dlatego warto mieć pod ręką szybki posiłek. Na pływalni najlepiej sprawdzi się butelka termiczna, która dzięki izolacji próżniowej utrzymuje temperaturę płynów do ok. 10 godzin – stopniowo się schładzając – zasada działania jak w termosie. Wykonana ze stali nierdzewnej nadają się do przechowywania pokarmu sztucznego jaki i mleka matki. W takim miejscu jak basen ważne jest by mieć przy sobie gotową do spożycia mieszankę, nie tracić czasu na jej przygotowanie i nie zastanawiać się gdzie zagrzać wodę.

thumbImage.php

Butelka termiczna Pacific baby

 

Nie zapomnijmy żeby zabrać ze sobą szczoteczki do włosów jeśli nasze maleństwo obdarzone jest bujną fryzurą. Pamiętajmy również o kosmetykach do pielęgnacji delikatnej skóry niemowlaka. Po wyjściu z pływalni koniecznie zadbajmy o nawilżenie, chlor ma tendencje do wysuszania a ciało dziecka jest bardzo wrażliwe, wymaga aby odpowiednio o nią dbać.

thumbImage.php

Kosmetyki Pure beginnings organic

 

Ewentualnymi dodatkowymi rzeczami, którymi możemy zabrać ze sobą są pianki i kostiumy na basen. Nie są to pozycje obowiązkowe ale oprócz walorów estetycznych mogą nam pomoc. Pianki  pomagają utrzymać prawidłową temperaturę ciała dziecka, pamiętajmy, że termoregulacja działa u nich inaczej niż u osób dorosłych. Kostium do nauki pływania zapewnia lepszą wyporność i daje to  nam, rodzicom większy komfort psychiczny w trosce o maleństwo.

thumbImage.php

Pianka Baby wrap

Kostium Float suit

 

 

Pamiętajmy, że pierwsze wyjścia na basen z niemowlakami wymagają od rodzica dobrej organizacji i skupienia dlatego bywają wyczerpujące. Im wcześniej jednak będziemy oswajać z nimi dziecko stanie się to dla Nas łatwiejsze, bardziej naturalne. Z upływem czasu docenimy trud włożony na początku i wspólne kąpielowe, nauka pływania staną się dla Nas czystą przyjemnością i wspaniałym sposobem na aktywne spędzenie czasu z Naszym dzieckiem.

0 komentarz
0

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz