Savoir vivre informowania o ciąży – kiedy i w jaki sposób powiedzieć o niej najbliższym oraz w pracy?

przez tublu

    Mogłoby się wydawać, że ogłoszenie ciąży jest banalnie prostym zadaniem. Nic bardziej mylnego! To wyjątkowy moment, który budzi mnóstwo pozytywnych emocji, więc warto odpowiednio się do niego przygotować. Istnieje multum ciekawych sposobów na przekazanie nowiny, jednak dużą rolę odgrywa tutaj savoir vivre. Należy również pamiętać o kwestiach formalnych, ponieważ pracodawca powinien dowiedzieć się o stanie błogosławionym z odpowiednim wyprzedzeniem. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy przyszła matka z różnych względów nie będzie mogła dalej wypełniać obowiązków zawodowych. W tym artykule zamieszczono zbiór przydatnych podpowiedzi, które z pewnością ułatwią sprawę!

Jak powiedzieć o ciąży partnerowi?

Nie w każdym przypadku ojciec dziecka jest przygotowany na dwie kreski. Dla kobiety poinformowanie partnera o ciąży jest ogromnym przeżyciem. Warto się postarać, tak aby ta magiczna chwila została zapamiętana do końca życia. Nie ma sensu czekać, ponieważ druga połówka powinna być świadoma i obecna na każdym etapie. 

zdjęcie brzuszka ciążowego

 • Jednym z najprostszych sposobów jest ułożenie na brzuchu dłoni w taki sposób, aby palce wykreślały kształt serca. Żaden mężczyzna nie będzie miał problemu z rozwikłaniem takiej zagadki.
 • Już od pokoleń ciężarne wręczały swoim ukochanym mikroskopijne buciki. Dobrze umieścić je w eleganckim pudełeczku, tak aby partner miał szansę go rozpakować. 
 • Niebanalnym sposobem jest przypięcie smoczka do obroży psa lub kota. Zdezorientowany tata nie będzie niczego się spodziewał. Zdziwienie murowane!
 • O kolejnej ciąży może poinformować rodzeństwo. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę wydają się koszulki z nadrukami „Starsza siostra” lub „Starszy brat”. Trzeba jednak pamiętać, że maluchy nie zawsze potrafią dotrzymać tajemnicy. Lepiej więc zdradzić im szczegóły planu tuż przed jego realizacją.
 • Przesłanie zdjęcia USG pocztą to szalony pomysł, który gwarantuje piękne wspomnienia do ostatnich dni. Najlepiej, aby partner otworzył kopertę w towarzystwie najbliższych. Na jego twarzy będzie można podziwiać kalejdoskop emocji.

 

Jak poinformować o ciąży rodziców i teściów?

Zdarza się, że przyszli rodzice nie chcą informować o ciąży wprost. Wprowadzenie elementu zaskoczenia nie wymaga zbyt dużego wysiłku, więc opłaca się przemyśleć sprawę. Należy wziąć pod uwagę, że rodzice często nie mogą doczekać się wnuków. Powiększenie rodziny o kolejne pokolenie bywa spełnieniem najskrytszych marzeń. 

Nie istnieje odpowiedni moment na przekazanie wieści, jednak zdecydowana większość osób czeka do 12 tygodnia, czyli końcówki pierwszego trymestru. Bywa tak, że stanu błogosławionego nie można ukrywać przez trzy miesiące (np. ze względu na wspólne mieszkanie), jednak warto poprosić bliskich o dyskrecję. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na portalu Spokojnie O Ciąży.  

 • Do przekazania wesołej nowiny można wykorzystać dowolny element z wyprawki noworodka. Wystarczy wręczyć śliniaczek, smoczek czy skarpetki, aby poinformować rodziców o ciąży. 
 • Interesującym pomysłem jest włożenie owocu do pudełeczka wypełnionego miękką watą. Należy dołączyć karteczkę z napisem „Jestem już taki duży!”.
 • Ogromnym zainteresowaniem cieszą się zdrapki ciążowe. Po zdrapaniu odpowiedniego pola pojawia się napis „Gratulacje, wygraliście wnuka!”.
 • Rodzeństwo także może pomóc w przekazaniu szczęśliwej wiadomości w niebanalny sposób. Zadaniem smyków jest poprosić dziadków o pomoc w stworzeniu drzewa genealogicznego. W ostatnim okienku znajdzie się znak zapytania.

 

Jak przekazać pracodawcy wiadomość o ciąży?

Prawdą jest, że niektóre ciężarne obawiają się przekazania nowiny pracodawcy oraz współpracownikom. Kobiety często czują się winne, że nie będą mogły pracować w dawnym trybie, a ich produktywność spadnie. Przerwa zawodowa jest w tym przypadku zupełnie naturalna, więc każda przyszła matka powinna liczyć na wsparcie i zrozumienie. Należy dodać, że w wielu przedsiębiorstwach oferowana jest kompleksowa pomoc w załatwieniu formalności. Chętnie korzystają z niej osoby, które nie mają doświadczenia, a także nie wiedzą, do jakich instytucji należy się zgłosić.

O ciąży stosownie poinformować możliwie najwcześniej, ponieważ pierwszy trymestr zazwyczaj wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Złe samopoczucie sprawia, że kobieta nie może poświęcić się pracy w stu procentach. Nie jest to jednak równoznaczne z urlopem zdrowotnym. 

 • Pracodawcy najlepiej wręczyć jest dokument potwierdzający ciążę, ponieważ jest on niezbędny do załatwienia spraw formalnych. Potrzebne zaświadczenia wydawane jest u lekarza. 
 • Najwyższa częstotliwość poronień odnotowywana jest w pierwszym trymestrze. Z tego względu wiele kobiet udaje się do szefa dopiero pod koniec 12 tygodnia ciąży. Wszystko zależy od samopoczucia, gdyż początki stanu błogosławionego bywają bardzo ciężkie.
 • Istnieje możliwość przejścia na urlop zdrowotny już od pierwszego trymestru, jednak warto dać czas pracodawcy na wprowadzenie nowych porządków. Kluczowy jest tutaj charakter stanowiska.
0 komentarz
0

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz