źródło: Pinterest
Rozpoczęcie korzystania z nocnika to kamień milowy w rozwoju dziecka 🙂
Jak się do niego przygotować? Od czego zacząć?
Mamy dla Was kilka wskazówek, które były pomocne również dla nas, gdy rozpoczynaliśmy trening nocnikowy z naszymi dziećmi.
Na początek mamy film z kilkoma podpowiedziami.
Ciężko określić idealny czas na rozpoczęcie treningu nocnikowego (zwanego również treningiem czystości) – wszystko zależy gotowości dziecka.
Przez lata rodzice próbowali wielu różnych technik, w tym trzymania swoich dzieci nad toaletą po posiłkach, stosowania ustalonego harmonogramu przyjmowania płynów i wizyt w toalecie lub wypróbowując system kar i nagród.
Teraz najczęściej stosowaną metodą jest po prostu czekanie, aż dziecko zacznie wykazywać zainteresowanie korzystaniem z toalety.
Zazwyczaj następuje to pomiędzy 18 miesiącem a 3 rokiem życia (przy czym wiek 28 miesięcy to średni wiek). Musimy się liczyć z tym, że im młodsze dziecko, tym nauka korzystania z nocnika zajmie więcej czasu.
Jest kilka rzeczy, o których powinniśmy pamiętać w całym procesie nauki korzystania z nocnika:
– dziecko musi samodzielnie i stabilnie siedzieć
– pozwólmy dziecku oswoić się z nowym przedmiotem na długo przed tym, jak zacznie z niego korzystać 🙂
– nie działajmy pod presją otoczenia
– nie walczmy z dzieckiem – jeśli zacznie kojarzyć nocnik z przymusem, proces ten potrwa znacznie dłużej
– jeśli rozpoczęliśmy trening i po kilku dniach nie widać postępu, lub spotykamy się z oporem ze strony dziecka, dobrze jest przerwać trening na kilka dni lub nawet tygodni i po tym czasie spróbować ponownie
– zwróćmy uwagę na to, by rozpoczęcie treningu na nocniku nie zbiegło się z innymi zmianami w życiu naszego dziecka – pierwsze dni w żłobku, rezygnacja ze smoczka, nowy członek rodziny – poświęćmy czas tylko i wyłącznie na jedną z tych rzeczy jednocześnie i nie narażajmy dziecka na dodatkowy stres.
Oznaki, które mogą świadczyć o tym, że dziecko może być gotowe na korzystanie z nocnika:
– pielucha pozostaje sucha przez minimum 2 godziny w ciągu dnia lub dziecko budzi się po śnie z suchą pieluszką – to świadczy o tym, że mięśnie pęcherza dziecka są wystarczająco rozwinięte, aby umożliwić mu trzymanie moczu w pęcherzu.
– dziecko regularnie się wypróżnia
– jest zainteresowane jak inni domownicy korzystają z toalety i zadaje pytania na ten temat
– informuje, gdy zrobiło lub robi kupkę / siusiu w pieluchę
– wykazuje oznaki dyskomfortu, gdy jego pieluszka jest mokra lub brudna
– samodzielnie potrafi usiąść i wstać z nocnika
– rozumie proste instrukcje, takie jak „gdzie Twój nocnik” lub „umyj ręce”
Z czego korzystać?
U jednych dzieci sprawdzi się nocnik, inne od razu będą chciały korzystać tylko ze specjalnych nakładek na toaletę – i jedne i drugie znajdziecie u nas:
Wyjątkowo stabilny nocnik Pourty, ze specjalnym odpływem z pewnością ułatwi pierwsze samodzielne siusianie Maluchom.
Pourty został skonstruowany w taki sposób aby przy opróżnianiu go, nie dotykać miejsca na którym siedzi dziecko oraz aby wylewana zawartość nie brudziła całego nocnika.
– posiada unikalny, higieniczny odpływ umiejscowiony w miejscu, którego dziecko nie dotyka ani na nim nie siada
– dzięki unikalnemu odpływowi dziecko nie będzie miało kontaktu z groźnymi bakteriami!
– z łatwością się go czyści i opróżnia
– poręczny i lekki – nie zajmuje dużo miejsca
– wygodne oparcie zapewnia solidne podparcie dla małych plecków
– szeroka i stabilna podstawa zapobiega przypadkowemu przesuwaniu
– wysoki przód zapobiega rozlewaniu przy siusianiu przez chłopców
Z kolei nakładka Flexi-Fit Pourty sprawi, że Twoje dziecko poczuje się pewnie i komfortowo korzystając z toalety. Dzięki regulacji nakładka jest stabilna i pasuje do każdej deski. Jest bardzo łatwa w montażu, dzięki czemu nawet Maluchy sobie poradzą.
Nakładka Pourty:
– wykonana jest z bardzo elastycznego materiału
– posiada regulację, dzięki której pasuje do każdej deski
– bardzo łatwa w montażu
– łatwa do czyszczenia
– wysoki przód zapobiega rozlewaniu przy siusianiu przez chłopców
Przydatne będą również takie gadżety jak: podest, pościel, wodoodporne pokrowce na materac, wygodna i łatwa do zdejmowania bielizna oraz spodnie.
Dobrze na początek stopniowo rezygnować z pieluchy i zdejmować ją tylko w ciągu dnia, a zakładać jeszcze na noc. Dopiero po pewnym czasie, gdy dziecko opanuje już komunikowanie swoich potrzeb i korzystanie z nocnika w ciągu dnia, możemy zrezygnować z zakładania pieluchy na noc.
Jak zacząć?
Na pewno musimy uzbroić się w spore pokłady cierpliwości i zrozumienia. Dziecku na początku trudno będzie komunikować swoje potrzeby i nerwy na pewno tu nie pomogą. Dajmy czas sobie i dziecku. Okazujmy zrozumienie za każdym razem, gdy maluch nie zdąży skorzystać z nocnika – wypadki się zdarzają i są częścią procesu uczenia się. Ale jeśli jest ich dużo, a postęp jest bardzo niewielki, możemy na jakiś czas wrócić do pieluszek i spróbować ponownie za kilka tygodni.
Zacznijmy od sadzania dziecka na nocnik rutynowo – zawsze po przebudzeniu, przed kąpielą, przed położeniem spać. Ale nigdy na dłużej niż kilka minut, by się nie znudziło.
I nigdy nie zmuszajmy malucha do siedzenia na nocniku!
Tym, co jeszcze gorąco polecamy, to zaopatrzenie się w kilka książeczek, które poruszają temat rezygnacji z pieluszki. Przeglądajmy je razem z dzieckiem, czytajmy, odpowiadajmy na każde pytanie, które się pojawi.
Kilka naszych typów znajdziecie poniżej: