Zabawki, które pomagają rozwijać motorykę małą u dziecka

przez tublu
zabawki idealne do rozwoju motoryki dużej i małej

Czym tak naprawdę jest motoryka? Jaka jest różnica między dużą a małą? Z naszego wpisu dowiesz się nie tylko, jak wspierać rozwój fizyczny dziecka, ale też, jakie konkretnie zabawki mogą Ci w tym pomóc. 

 

Duża i mała motoryka. Czym się różnią?

Motoryka to nic inne jak sprawność fizyczna, ogół wszystkich działań związanych z ruchem. Czynności te wykonywane są przez mięśnie, ale ich “zarządcą” jest mózg. 

  • Motoryka duża jest sprawnością fizyczną całego ciała, wymaga zaangażowania większej jego części. Związana jest przede wszystkim z przemieszczaniem się z miejsca na miejsce, a jej przykładami mogą być np. chodzenie, jazda na rowerze, skakanie, czołganie się, taniec.

  • Motoryka mała to sprawność palców i dłoni; wymaga mniejszego zakresu ruchów, ale zdecydowanie większej koncentracji i uwagi.

Motorykę małą i dużą należy ćwiczyć od najmłodszych lat. Jak to robić mądrze i z korzyścią dla rozwoju sprawności fizycznej malucha? Jakie są najlepsze ćwiczenia usprawniające motorykę małą? Sprawdź w dalszej części tego wpisu. 

 

Motoryka duża i motoryka mała – cele, ćwiczenia, metody rozwoju

Ćwiczenie sprawności fizycznej dziecka powinno przebiegać od rozwoju motoryki dużej, wymagającej przemieszczania się, chodzenia, zaangażowania większej partii mięśni aż do rozwoju małej motoryki, bardziej skoncentrowanej i wymagającej precyzji. Co ważne, tego rodzaju “treningi” powinny być maksymalnie zróżnicowane, połączone z zabawą, przeprowadzane w naturalny sposób. Warto przy okazji pamiętać, że stymulacja motoryki wpływa też zbawiennie na układ nerwowy, więc zajęcia wspierające integrację sensoryczną (przykładowo utrzymanie równowagi czy dotyk) powinny iść w parze z zajęciami rozwijającymi sprawność całego ciała albo dłoni.

Chcesz rozwijać motorykę dużą u swojej pociechy? Przydadzą się spacery, jazda na rowerze czy zajęcia z pokonywaniem przeszkód. Postaw też na różnego rodzaju zabawy równoważne, w których ważna jest koordynacja wzrokowo-ruchowa czy z celnymi rzutami do wybranego punktu. Ćwiczenia motoryki małej to przede wszystkim zabawy stymulujące dłonie: od rysowania, przez układanie puzzli bądź klocków, nawlekanie koralików po trzymanie łyżki w rączce. W przypadku obu form stymulacji przydadzą się też specjalnie zaprojektowane zabawki edukacyjne. Jakie będą najlepiej wspierać rodziców w rozwoju motoryki małego dziecka?

 

Duża i mała motoryka – zabawki, po które warto sięgnąć

Jeśli chcesz, żeby motoryka Twojego dziecka rozwijała się prawidłowo, zainwestuj w zabawki edukacyjne, które będą go stymulowały na wielu płaszczyznach.

Już powyżej 3. miesiąca życia dziecka warto sięgnąć po gryzak z przywieszkami od marki B. Toys, wywołujący rozmaite doznania sensoryczne.

        motoryka mala grzechotka btoys motoryka mala grzechotka btoys

 

Od samego urodzenia dziecko może się też bawić zabawkami manipulacyjnymi, takimi jak kreatywna układanka Hix od Moluk. Składa się ona z czterech pozornie prostych stożków z silikonu, które mogą przeobrazić się w cztery różne kształty, umożliwiając tworzenie wielu kombinacji. To zabawa, która pochłonie malucha bez reszty, przy okazji ćwicząc jego malutkie paluszki i zdolność wizualno-przestrzenną.

motoryka mala hix         motoryka mala hix molukmotoryka mala hix

 

Jeśli szukasz zabawki, która rozwija zmysł przestrzenny, dostarczając jednocześnie wrażeń dotykowych, postaw na Wieżę Bąbelkową do układania. Składa się z pięciu silikonowych kubeczków, o różnych fakturach, którymi maluch może się bawić na wiele sposobów.

               motoryka mala wieza babelkowa fat brain toymotoryka mala wieza babelkowa fat brain toymotoryka mala wieza babelkowa fat brain toy

 

Świetnym wyborem dla najmłodszych dzieci będzie Moja pierwsza mozaika Apli Kids, czyli rodzaj układanki, polegającej na dopasowaniu i przyklejeniu kolorowych kształtów z pianki do plansz-zwierzątek.

motoryka mala apli kids moja pierwsza mozaikamotoryka mala apli kids moja pierwsza mozaika

 

Warto podzielić rozwój motoryki małej na etapy, dostosowując poziom zaawansowania zabawy do wieku dziecka. Powyżej 2. roku życia można śmiało wykorzystać dobrze znane wszystkim rodzicom zabawki edukacyjne, polegające na dopasowaniu kształtu klocków do otworów. Dobrym przykładem jest nowoczesna propozycja marki Fat Brain Toys – sorter kształtów. To zabawka, która nie tylko rozwija zakres ruchu dłoni, ale też inspiruje do eksperymentów.

motoryka mala sorter ksztaltow fat brain toy               motoryka mala sorter ksztaltow fat brain toy motoryka mala sorter ksztaltow fat brain toy

Powyżej 3. roku życia można wprowadzić zabawki edukacyjne wymagające większej precyzji ruchów, bardziej angażujące motorycznie. Postaw na 24-elementową skrzynkę z narzędziami marki Melissa & Doug, pozwalającą w sposób prosty i przystępny poznać działanie podstawowych narzędzi. Wykonana z drewna pomalowanego bezpiecznymi dla dziecka farbami, będzie skłaniać do zabawy nie tylko urodzonych majsterkowiczów.

             motoryka mala skrzynka z narzedziami melissa and doug motoryka mala skrzynka z narzedziami melissa and doug

 

W przypadku 5-latków czy dzieci starszych dobrym pomysłem są ćwiczenia usprawniające motorykę małą i jednocześnie układ nerwowy. Puzzle świecące w ciemności Mudpuppy z motywem jednorożców to układanka, która sprawia radość nie tylko podczas samego dopasowywania elementów, ale też później, kiedy cieszy oko po wyłączeniu światła.

motoryka mala puzzle mudpuppyStarszaki poradzą sobie też przy układaniu klocków konstrukcyjnych Plus-Plus, które stymulują wyobraźnię przestrzenną, precyzję, umiejętność konstruowania. Prosty sposób łączenia elementów tej zabawki daje wiele możliwości układania zarówno obiektów płaskich, jak i przestrzennych.

motoryka mala klocki plus plus motoryka mala klocki plus plus

 

Zabawki edukacyjne i wspierające rozwój motoryczny dziecka powinny dominować w jego zabawie już od najmłodszych lat. Propozycje takich marek jak Haba, Fat Brain Toys czy B.Toys pozwolą wspierać sprawność fizyczną, czy koordynację oko-ręka.

0 komentarz
0

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz