Zwierzaki z plasteliny. Jak je ulepić z dzieckiem?

przez tublu

   Zabawy plasteliną to doskonały sposób na rozwijanie zdolności manualnych dziecka, kreatywności, a także na naukę poprzez zabawę. W tym wpisie pokażemy, jak za pomocą prostych kroków możecie ulepić różne zwierzaki z plasteliny, od prostych zwierząt domowych, po bardziej skomplikowane zwierzęta z dżungli. Do dzieła!

 

Czego potrzebujesz do zabawy z plasteliną?

Zabawa z plasteliną nie wymaga wielu narzędzi. Na pewno potrzebujesz plasteliny – w wielu różnych kolorach, dzięki którym stworzysz różnorodne zwierzaki. Zamiast tradycyjnej plasteliny możesz też użyć specjalnej masy plastycznej, takie jak Hey Clay, którą dostaniesz w naszym sklepie internetowym.

Poza plasteliną, przyda się stolik lub inna gładka powierzchnia, na której dziecko będzie mogło lepić. Polecamy także różnego rodzaju podkładki, które pomogą zabezpieczyć blaty przed ewentualnymi zabrudzeniami. U nas rewelacyjnie sprawdzają się silikonowe podkładki We Might Be Tiny. Niektóre dzieci lubią używać dodatkowych narzędzi, takich jak drewniane wałki, nożyki do cięcia plasteliny (specjalne, plastikowe, bezpieczne dla dzieci) czy foremki. Pamiętaj jednak, że to fantazja dziecka jest najważniejszym narzędziem w tej zabawie.

 

 

 

 

Krok po kroku: jak ulepić zwierzaki z plasteliny?

Lepienie zwierząt z plasteliny to świetna zabawa, która rozwija wyobraźnię i zdolności manualne dziecka. Poniżej przedstawiamy podstawowy schemat, jak ulepić proste plastelinowe zwierzątko:

  1. Wybierz kolor plasteliny dla zwierzątka. Możesz użyć jednego koloru, lub kilku – na przykład jednego na ciało, innego na oczy i jeszcze innego na szczegóły takie jak uszy czy ogon.
  2. Uformuj z plasteliny podstawowy kształt ciała zwierzątka. Może to być kulka, wałeczek lub inny kształt – w zależności od tego, jakie zwierzątko chcecie stworzyć.
  3. Teraz czas na szczegóły – ulep oczy, uszy, ogon, łapy. Dodaj je do ciała zwierzątka.
  4. Użyj innych kolorów plasteliny, aby dodać jeszcze więcej szczegółów – na przykład cętki u tygrysa, albo białe „piórka” u sowy.

Uwaga: pamiętaj, że w tej zabawie najważniejsza jest radość i kreatywność, a nie perfekcyjny wygląd zwierzątek. Niech dziecko eksperymentuje i tworzy swoje własne, unikalne stworzenia, nie przejmując się, że figurka nie jest dokładnie taka, jak na obrazku.

Wskazówka:

Razem z zakupem zestawów mas plastycznych Hey Clay otrzymujesz dostęp do mobilnej aplikacji, która pokaże krok po kroku jak ulepić wybrane zwierzę. 

A oprócz tego, w internecie, na przykład w serwisie YouTube, znajdziesz mnóstwo filmików instruktażowych, które pomogą Ci ulepić proste do odtworzenia zwierzątka.

 

Zwierzęta domowe z plasteliny – łatwe pomysły dla najmłodszych

Zacznijmy od najprostszych zwierzątek – tych domowych i dobrze znanych dzieciom. Najłatwiejsze do uformowania będą pewnie kot i pies. Do kota potrzebujemy dwóch kulek: jednej większej na ciało i jednej mniejszej na głowę. Cztery wałeczki stworzą nogi, a długi, cienki wałeczek – ogon. Uszy kota to dwa trójkąty, a oczy możemy zrobić z dwóch małych kuleczek.

Podobnie zrobimy psa, tylko uszy można zrobić długie i zwisające, a ogon – puchaty. W przypadku bardziej zaawansowanych w pracach manualnych dzieci można spróbować ulepić na przykład rybki, papugę czy królika.

 

 

Zwierzęta z dżungli z plasteliny – wyzwanie dla starszych dzieci

Kiedy dziecko opanuje już lepienie prostych zwierzątek, można spróbować stworzyć coś bardziej skomplikowanego. Co powiecie na zwierzęta z dżungli?

Żyrafa będzie świetnym wyzwaniem – jej długie nogi i szyja to świetna okazja, aby nauczyć dziecko lepienia wałeczków. Do tego można dodać efektowne cętki.

Innym pomysłem może być słoń z jego charakterystycznym trąbą i dużymi uszami. A dla naprawdę zaawansowanych – małpa wiszącą na lianie. Wspólne lepienie domowego zoo może być świetną okazją do zainteresowania dziecka światem fauny i flory. Przeglądajcie wspólnie albumy o zwierzakach albo wybierzcie się do ogrodu zoologicznego.

 

Czy plastelina jest bezpieczna dla dzieci? Rady dla rodziców

Obawiasz się o swojego malucha? Spokojnie, plastelina jest bezpieczna – pod warunkiem, że jest to produkt przeznaczony dla dzieci, a więc nieszkodliwy, łatwo zmywalny, niebrudzący. Warto zwrócić uwagę na to, czy dany produkt ma specjalne atesty i certyfikaty, potwierdzające, że jest odpowiednia do zabawy.

Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach.

  • Po pierwsze: młodsze dzieci powinny bawić się plasteliną pod nadzorem dorosłych, aby uniknąć sytuacji, w której plastelina dostaje się do buzi malucha.
  • Po drugie: po zabawie zawsze myjemy ręce – plastelina może być medium dla bakterii.
  • Po trzecie: pamiętajmy, aby przechowywać plastelinę w zamkniętych pojemnikach, aby nie wyschła i była gotowa do zabawy następnym razem.

Zabawa plasteliną to wspaniały sposób na spędzenie czasu z dzieckiem, rozwijanie jego kreatywności i nauczenie wielu ciekawych rzeczy. Niech więc lepienie zwierzątek będzie dla Was źródłem radości i inspiracji! Twoja pociecha kocha zabawki plastyczne? Zajrzyj do naszego sklepu i sprawdź, co jeszcze znajdziesz w ofercie.

0 komentarz
0

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz