Tegoroczne ferie zimowe właśnie wystartowały i dwutygodniową przerwę w nauce mają już pierwsze województwa. Po zeszłorocznych, pandemicznych zawirowaniach, w tym roku wracamy do starego modelu, czyli ferii w różnych terminach dla różnych województw – tym razem potrwają od 17-go stycznia do 27 lutego.
A ponieważ nie tak łatwo zagospodarować naszym dzieciom 2 tygodnie wolnego czasu, przychodzimy z kilkoma podpowiedziami. Mamy dla Was zabawki i akcesoria, które mogą się sprawdzić nie tylko w czasie podróży (gdy wybieracie się w ośnieżone góry lub na plaże w cieplejsze niż Polska miejsca), ale także wtedy, gdy nie planujecie żadnych wyjazdów, a zależy Wam na kreatywnym spędzeniu czasu z dziećmi.
Kiedy ferie w 2022 roku?
Zostawiamy Wam krótką rozpiskę, kiedy i które województwa mają swoje ferie zimowe:
• 17-30 stycznia 2022 r.
województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
• 24 stycznia – 6 lutego 2022 r.
województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
• 31 stycznia –13 lutego 2022 r.
województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
• 14-27 lutego 2022 r.
województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
Gdzie na ferie zimowe?
Jeśli jeszcze nie wybraliście miejsca na wypoczynek albo krótką wycieczkę, to polecamy Wam kilka miejsc w sieci, w których możecie znaleźć sporo inspiracji:
1. www.dzieciochatki.pl
Portal pełen miejsc przyjaznych dzieciom. Już nie raz korzystaliśmy z ich wyszukiwarki i jeszcze nigdy się nie zawiedliśmy. Bazę noclegową i ciekawe miejsca macie tutaj podzieloną na te:
– nad morzem
– w górach
– nad jeziorem lub rzeką
– w mieście
Znajdziecie tutaj także opinie innych użytkowników o danym miejscu czy obiekcie.
2. blogi parentingowe, profile na Instagramie
Po podróżnicze inspiracje zaglądamy do Nebule. Ania Trawka pokazuje jak i gdzie podróżować z dziećmi, jak szukać takich miejsc, podrzuca swoje sposoby na organizację, podpowiada na co zwrócić uwagę.
Przed wyjazdem w góry lubimy zaglądać na instagramowy profil @niemozliwe_wasiki. Znajdziecie u nich bazę szlaków i miejsc przyjaznych dla rodzin. Całą czwórką pokazują, że zdobywanie szczytów z dziećmi jest nie tylko możliwe, ale także przyjemne.
Planując wyjazd z dzieckiem, zaglądamy także na:
– www.mynaszlaku.pl
– www.ourlittleadventures.pl
3. lokalne strony i grupy na Facebooku
Zachęcamy Was także do zorientowania się, co ciekawego dzieje się w waszej najbliższej okolicy – nie trzeba wcale daleko wyjeżdżać, by w ferie świetnie się bawić. Zajrzyjcie np. na strony urzędu miasta czy gminy lub lokalne grupy mam na Facebooku. Ferie to doskonały czas na odwiedzenie teatru, muzeum czy wystawy w swoim mieście, której do tej pory nie mieliście okazji zobaczyć.
Akcesoria, gadżety i zabawki w sam raz na ferie zimowe z dzieckiem
Jak ułatwić sobie podróż z dzieckiem?
Mamy kilka gadżetów i zabawek, które ułatwią Wam podróż z dzieckiem – czy to samochodem, samolotem, czy pociągiem.
Stoliki Tuloko
Na stoliku można układać puzzle, czytać, czy jeść (to ostatnie oczywiście tylko w czasie postoju). Na blacie znajduje się przezroczysta kieszeń, która może służyć jako ramka na rysunki czy mapę Europy lub Polski (w komplecie ze stoliczkiem). W boczne kieszonki możecie schować, bidon, czy też ulubione książeczki. Stolik Tuloko sprawdzi się w samochodzie, pociągu, samolocie, a nawet wózku spacerowym.
Organizery na fotele samochodowe
Idealne do przechowywania zabawek, gier, napojów i przekąsek. Zabezpieczają fotel samochodowy przed zabrudzeniem. A ten od LittleLife dodatkowo posiada kieszonkę na tablet – dzięki czemu dziecko wygodnie i bezpiecznie obejrzy swoją ulubioną bajkę.
Zabawki
Przeganiają nudę w podróży, są lekkie, kompaktowe i zajmują na długi czas. Nasi faworyci to:
– gry magnetyczne od Th Purple Cow
– tablice magnetyczne Apli Kids
– kolorowanki wodne
– zabawki typu Fidget Toys, np. od Moluk
– znikopisy
– labirynty magnetyczne
Zabawa na śniegu
Bardzo liczymy na to, że pogoda w te ferie dopisze i będziemy mogli się cieszyć dużą ilością śniegu i szaleństwami na nim. W naszym sklepie już wszystko przygotowane – czekają na Was koła i sanki, cieplutkie kombinezony oraz termosy na ciepłe napoje i posiłki.
Wiemy, jak świetna i beztroska może być zabawa na śniegu. Ale w pierwszej kolejności pamiętajcie, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników na stokach, górkach i pagórkach. Sanki i koła do jazdy na śniegu mogą osiągać naprawdę duże prędkości. Zawsze przed pierwszym zjazdem sprawdźcie podłoże pod kątem przeszkód, dziur i wybojów.
Zabawa na plaży i basenie
Mamy także sporo propozycji dla tych, którzy zamiast ośnieżonych stoków wybierają ciepłe, słoneczne plaże. W szaleństwach w wodzie będą Was wspierać stroje od Splash About, okularki do pływania Bling 2o, czy płetwy SwimFin!
Nie zapominamy także o ochronie przeciwsłonecznej – tak ważnej szczególnie w przypadku delikatnej skóry dziecka. Zajrzyjcie do nas po kosmetyki z filtrem SPF oraz okularki przeciwsłoneczne od Elle Porte czy Babiators.
A co z zabawą w piasku? Tutaj niezastąpione będą silikonowe zabawki Scrunch, które można zwinąć! Lekkie, kompaktowe i zajmują niewiele miejsca – świetne na plaży, basenie, w kąpieli.
By zabawa w i nad wodą była jeszcze bezpieczniejsza i przyjemniejsza, przypominamy Wam także nasz wpis z lata ubiegłego roku „Bezpieczna zabawa nad wodą”.
Ferie w domu
Ferie zimowe to świetny moment, by dziecięce pokoje czy nasze salony zamienić w małe, domowe place zabaw. Wśród naszych propozycji znajdziecie zabawki, które będą wsparciem dla treningu motoryki dużej, będą pobudzały kreatywność, bo większość z nich napędzana jest tylko i wyłącznie dziecięcą wyobraźnią. Mamy coś do bujania i balansowania, zestawy Trigonos do budowania prostych i skomplikowanych konstrukcji, drogi Way to Play, rzutki magnetyczne. Każdym z tych elementów można bawić się oddzielnie lub użyć kilku i stworzyć z nich domowy tor przeszkód.
Styczeń i luty to także czas karnawałowych zabaw. I jeśli nie odbędą się one w szkołach i przedszkolach, to zawsze można je zorganizować w domu. Co będzie do tego potrzebne? Kilka wskazówek znajdziecie we wpisie „Jak zorganizować dziecku zabawę karnawałową w domu?”
Mamy też dla Was nowe, przepiękne przebrania i akcesoria od Souza! – z nimi Wasze dzieci w kilka chwil zamienią się w wróżki, rycerzy, Indian, czy lwa.
Mamy nadzieję, że tegoroczne ferie spędzicie miło, rodzinnie i bezpiecznie.
Po jeszcze więcej propozycji zabawek i akcesoriów, które ułatwią Wam zorganizowanie tego czasu dzieciom, zapraszamy do naszego poradnika: FERIE ZIMOWE Z TUBLU.